Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj Sonrası Hamilelik
Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj Sonrası Hamilelik istenmeyen veya zorunlu olan durumlarda belirli ay aralığında yapılan ve gebeliği sonlandıran cerrahi işleme kürtaj denilmektedir. Kürtaj işlemi her ne kadar basit görülse de bir cerrahi işlem olduğundan dolayı sonraki hamilelikler açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Günümüz teknolojisinde kürtaj, vakum aspirasyon tekniği ile yapılmakta olup çok az bir risk barındırmaktadır.

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj sonrası hamilelik kürtaj yapılan kişinin rahim ağzı açık olduğundan dolayı enfeksiyonlara açık olmaktadır. Bu yüzden de kürtaj yapıldıktan sonra iki hafta cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Bu ilişki sırasında oluşacak enfeksiyon ileriki hamileliklerde sorun oluşturabilmektedir. Günümüz koşullarında kürtaj sonrasındaki ilk adet döngüsü zamanında gebe kalınması mümkün olmaktadır. Fakat kürtaj sonrasında hasta psikolojik olarak da etkilendiği için belli bir süre beklemektedir. Bir gebelik için annenin fiziksel olarak sağlıklı olmasının yanında ruhsal olarak da sağlıklı olması gerekmektedir. Kürtaj olduktan sonra hastanın rahim içi dokularının iyileşmesi ve kanamanın durmuş olması gerekmektedir. Bu da ortalama iki buçuk haftaya denk gelmektedir. Kürtaj yapıldıktan ortalama 20 gün sonra yumurtalık oluşmaya başlayacaktır. Bu sayede de kürtaj sonrasında hamilelik isteyenler korunmasız bir cinsel ilişki ile gebe kalabilmektedirler.

Kürtajdan Sonra İkiz Gebelik

Kürtajdan Sonra İkiz Gebelik, Günümüzde 90 gebelikte bir görülen ikiz gebelik, rahim içerisinde birden fazla fetüsün oluşmasıyla gerçekleşmektedir. İkiz gebeliklerde iki tür görülmektedir. Birinci tür olan tek yumurta ikizleri, bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi sonucunda ikiye ayrılması ile oluşmaktadır. İkinci tür olan çift yumurta ikizleri ise iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm ile döllenmesi sonucunda oluşmaktadır.

Tek yumurta ikizleri aynı sperm ve yumurtadan oluştukları için aynı genetiğe ve cinse sahipken çift yumurta ikizleri farklı cinste olabilmektedir. İkiz gebelikler normal gebeliğe oranla daha riskli olmaktadır. Bu yüzden kürtajdan sonra ikiz gebelik için dikkat edilmesi gereklidir. Kürtaj sonrasında rahim içinin bir iyileşme süresi bulunmaktadır. Rahim içi tamamen iyileşmeden veya kanamalar durmadan oluşan ikiz gebeliklerde sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Normal şartlarda kürtajdan sonraki ilk adet döngüsünde hamile kalmak mümkün olmaktadır. Fakat ikiz gebelik için ortalama üç ay beklenilmesi önerilmektedir. Bu sayede çok daha sağlıklı bir gebelik yaşanabilmektedir.

Kürtaj Sonrası Hamilelik
Kürtaj Sonrası Hamilelik

2 Kürtajdan Sonra Hamile Kalanlar

2 Kürtajdan Sonra Hamile Kalanlar, Günümüz şartlarına kürtaj en az risklerle yapılmaktadır. Fakat yine de birçok cerrahi müdahalede olduğu gibi kürtajda da bazı riskler bulunmaktadır. Üstelik iki kez kürtaj yapılan hasta, doktor tarafından bilinçlendirmeli ve doktorun söylediği cinsel ilişki yasağına uymalıdır. Bir kişi iki kere kürtaj olsa bile hamile kalabilmektedir. Fakat hamilelikte fiziksel sağlık kadar ruhsal sağlıkta önemli olmaktadır. Normal şartlarda kürtaj sonrasındaki adet döneminde yumurtalıklar oluşmaktadır. Bu sayede gebe kalmak isteyen kişiler bu dönemde gebe kalabilmektedir. Fakat kürtaj sonrasında rahim içinin tamamen iyileşmesi ve kanaların durması gerekmektedir. Bu yüzden 2 kürtajdan sonra hamile kalanlar en az iki ay beklemelidirler. Bu süre içerisinde fiziksel olarak iyileşirken daha önceki kürtaj işlemlerinin bıraktığı psikolojik sorunlarda da iyileşmekte olacaktır.

Kürtajdan Sonra Kanda Gebelik Çıkar Mı?

Kürtajdan sonra kanda gebelik çıkar mı? Piyasadaki gebelik testleri hCG isimli bir hormonun vücuttaki değerini ölçerek kişinin gebe olup olmadığına karar vermektedir. Bu testlerde hCG değeriniz eğer 10-50 mlU/ml seviyesine geldiyse test sonucunuz pozitif çıkacaktır. Bir kişinin 8 haftalık gebelik sonucunda bu değeri 150 000 mlU/ml değerine kadar çıkabilmektedir. Kürtaj sonrasında hCG değeri hemen düşmemektedir. Her 48 saatte bir yarı kadar azalmaya başlarken tamamen düşmesi zaman alacaktır. Bu yüzden de kürtaj sonrasında yapılan gebelik testleri pozitif çıkmaktadır. Hatta piyasadaki bazı hassas testler kürtajdan sonraki 60 günde bile pozitif çıkabilmektedir. Bu yüzden kürtaj olan bir kişi işlemden sonra gebelik testi yaptırmamalıdır. Aksi halde pozitif çıkan test hastayı strese sokabilmektedir. Bu stresi yaşamamak için doktorlar kürtajdan hemen sonra test yaptırılmamasını önermektedir.

Kürtajdan Sonra Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Kürtajdan Sonra Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır ? Günümüzde piyasada birçok hamilelik testi bulunmaktadır. Bu testlerin gebeliği anlamadaki değeri hCG seviyesi olmaktadır. Eğer kişide hCG değeri yüksek ise test pozitif çıkmaktadır. Fakat kürtaj olan bir kişinin hCG değeri işlem sonrasında hemen düşmemektedir. Çoğu kişide her ne kadar 48 saatte bir yarı kadar azalsa bile bazı hassas testlerde işlem sonrasındaki 60 günde bile pozitif çıkabilmektedir. Normal şartlarda kürtaj işleminden sonraki adet döngüsünde yumurtalıklar oluştuğu için kişi gebe kalabilmektedir.

Fakat bu zaman içerisinde rahim ağzı tam olarak iyileşmediği için bu durum riskli olmaktadır. Bu yüzden de işlem sonrasında ortalama olarak 3 ay beklenilmesi önerilmektedir. Hamilelik testi için de bu süre esas alınabilmektedir. Çünkü bu dönem içerisinde hamile olmadığınız halde hCG değerinizin yüksek olmasından dolayı testiniz pozitif çıkabilmektedir. Peki kürtajdan sonra hamilelik testi ne zaman yapılır? Sağlıklı bir gebelik testi için en az 2 ila 3 ay beklenilmesi gereklidir. Bu süre aralığı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir.

Kürtajdan Hemen Sonra Hamile Kalanlar

Kürtajdan Hemen Sonra Hamile Kalanlar, Günümüzde kürtaj fiziksel olarak kolaylaşmış olsa bile psikolojik olarak hastaları etkilemektedir. Bu yüzden de fiziksel iyileşme sağlansa bile hastanın psikolojisi göz önüne alınmalı ve ona göre gebelik kararı verilmelidir. Teorik olarak kürtajdan sonraki adet zamanında kişiler gebe kalabilmektedir. Her ne kadar fiziksel olarak çok önerilmese bile hastanın isteği doğrultusunda gebelik oluşmaktadır. Fakat bunun birçok riski bulunmaktadır. Eğer kişinin rahim ağzı tam olarak iyileşmemişse ve kanamaları devam ediyorsa bu anne ve bebek için risk oluşturabilmektedir. Bu riskler bütün cerrahi müdahalelerden sonra olmaktadır. Fakat sağlıklı koşullarda ve iyi yapılan bir kürtajdan hemen sonra hamile kalanlar hiçbir şeyden endişe etmemelidirler. Doğru beslenme ve doktor tavsiyesi ile sağlıklı bir gebelik mümkün olmaktadır.

Düşükten 1 Ay Sonra Hamile Kalanlar

Düşükten 1 Ay Sonra Hamile Kalanlar, Kürtaj, hamileliği bilerek sonlandırmak olurken düşük, istenmeyen ve kendi kendine gelişen gebeliğin son bulma durumu olmaktadır. Genel olarak düşükler hamileliğin 20.haftasından önce olmaktadır. Düşüklerin oluşmasında temel neden genel olarak fetüsün tam olarak gelişememesidir. Bu gelişememe durumu fetüsün genlerindeki problemlerden oluşabileceği gibi embriyodaki bir problemden de kaynaklanabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda annenin rahim boyundaki problemler veya annenin başka sağlık problemlerinden de kaynaklanmaktadır.

Düşük yapan bir kişi diğer hamileliği için kan testi, ultrason, kromozom testi, sonohisterogram, histeroskopi, histerosalpengografi gibi testler yaptırarak sorunu bulmalıdır. Düşükten sonra fiziksel olarak kişi en geç birkaç gün içerisinde iyileşecektir. Fakat ruhsal iyileşme çok daha uzun sürebilmektedir. Düşük sonrasındaki regl döngüsü 4 ila 6 hafta içerisinde düzene gireceği için düşükten hemen sonra hamile kalmanız mümkün olmaktadır. Düşükten 1 ay sonra hamile kalanlar mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir. Folik asit ve vitamin gibi takviyeler alınabileceği gibi kafein, sigara gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gereklidir. Düşük yapan kişi fiziksel olarak hemen iyileşebilse bile ruhsal olarak iyileşmesi zaman alabilmektedir. Eğer düşük yaptıktan 1 ay sonra hamile kaldıysanız ve birçok endişeniz varsa profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. Böylelikle çok daha rahat bir gebelik geçirebilirsiniz.