Hamilelikte Yapılan Testler

Hamilelikte Yapilan Testler
Hamilelikte Yapilan Testler

Genelde doktorunuz hamileliğiniz esnasında çeşitli taramalar, testler ve görüntüleme teknikleri önermektedir. Bu testler bebeğinizin sağlığı hakkında bilgi sağlamak için tasarlanmıştır ve bebeğinizin doğum öncesi bakımını ve gelişimini desteklemenize gayet iyi bir şekilde yardımcı olucaktır.

Hamilelikte Yapılan Testler

Hamilelikte yapılan testler ebeveyn olarak sizin bebeğinizi yakından takip etmenize başarılı bir şekilde yardımcı olur. Bundan dolayı tüm doğum öncesi randevularınıza uymanız büyük ölçüde önemlidir. Tarama testleri olası sorunları erken tespit edebilir.

Hamilelikte Yapılan Testler ve Fiyatları 2020

Hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020 – Hamilelik evresinde anne adaylarının hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığını kontrol altına almalıdır. Bunun için anne adayının atacağı ilk adım, hamilelikte uygulaması gereken testleri bilmesidir. Hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020 hakkında öz bilgiler aşağıda verilmiştir.

Hamilelikte Yapılan Test Çeşitleri

 • İlk Muayene Testi

İlk muayene testi ile hamileliğin pozitif olma durumu ve gebelik türü (iç-dış gebelik) belirlenir.

 • İkili Test

İkili test ile kromozom ile ilişkin olarak ortaya çıkan Down Sendromu durumunun bebekte görülebilme olasılığı ölçülür.

 • Üçlü Test

Üçlü test ile bebeğin Nöral Tüp Defekti, Trizomi 18 ve kromozomal Down Sendromu ihtimali ölçülür.

 • Ultrasonografi

Bu test ile bebeğin anne karnındaki durumu belirlenir.

 • Glikoz Tarama Testi

Glikoz tarama testi sayesinde ise annenin şeker hastası olma durumu gözlenir ve gebeliğe zarar verecek etkenler belirlenir.

hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020
hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020

Hamilelikte Yapılan Test Fiyatları Ne Kadar?

Test fiyatları, test yapılacak hastane ve doktora göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden hastane ve doktorla hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020 hakkında iletişime geçilerek fiyatlar hakkında bilgi alınmalıdır.

Hamilelikte Yapılan Testler ve Fiyatları 2020

Hamilelik dönemi anne adaylarının pür dikkat halinde olması gereken önemli süreçlerden biridir. Bu süreç iyi bir şekilde geçirildiği takdirde anne-bebek sağlığı korunmuş olur. Bu yazımızda hamilelikte yapılan testler ve fiyatları 2020 hakkında bilgi verilecektir.

Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi

Hamilelikte Yapılan Başlıca Testler

Hamilelikte hem anne hem de bebek sağlığını korumak için erken teşhis ve önlem için çeşitli testler yapılmaktadır. Bunlar;

 • Hamilelikte Kan Tahlili

Kan uyuşmazlığı belirleme amaçlı yapılan tahlildir.

 • Hamilelikte İdrar Tahlili

Bu test ile anne-bebek sağlığına zarar verecek çeşitli rahatsızlıklar tespit edilir. Bu tahlil sonucunda gerekli görüldüğü takdirde çeşitli tedavilere başlanır. Bu tahlil ile tespit edilen rahatsızlıklar aşağıda listelenmiştir.

 1. Preeklampsi (İdrarda yüksek protein ve anormal tansiyon değerleri)
 2. Böbrek taşı-kum
 3. İdrar yolu iltihabı
 4. Ödem
 • Enfeksiyon Tarama Testi

Bu test ile anne vücudunda geçmişte gerçekleşen ya da var olan enfeksiyonlar belirlenir. Gerekli görüldüğü takdirde bu enfeksiyonların etkisini ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır.

 • Ultrasonografi

Bu test ile gebelik türü (iç ya da dış gebelik), bebek uzuv ve organlarının gelişim durumu, anne-bebek sağlığını tespit edilir.

 • Şeker Yükleme Testi

Bu test ile anne-bebek sağlığına zarar veren gebelik şeker hastalığının varlığı tespit edilir.

Hamilelikte Yapılan Test Süreçleri

11-14 Hafta (Birinci Trimester) Sürecinde Yapılması Gereken Testler

Bu süreçte kromozomal hastalıklardan biri olan Down Sendromunun bebekte görülme durumu ve ihtimali incelenir. Bu amaçla ikili test yapılarak bebeğin ense kalınlığı ölçülür.

16-20 Hafta (İkinci Trimester) Sürecinde Yapılması Gereken Testler

Bu süreçte 11-14.haftalarda ikili test uygulanmayan anne adaylarına üçlü ve dörtlü testler uygulanır. Bu testler ile kromozomal Down Sendromu ihtimali belirlenir. Bu sürecin 18. haftasında ve bu süreçten sonraki 22. haftada Down Sendromu ihtimaline karşılık anne adayı ultrasonografiye alınır. Bunun yanında aşağıda listelenen testler de uygulanır.

 • Doppler kan akımı ölçüleri
 • Amniosentez testi (35 yaş üstü anne adayları için)
 • Fetal ekokardiyografi (Kalp hastası olan anne adayları için)
 • Glukoz testi
 • Tam kan sayımı testi
 • Tam idrar tahlili

24-28 Hafta (Üçüncü Trimester) Sürecinde Yapılması Gereken Testler

Bu süreçte glikoz yükleme ve kan uyuşmazlığı testleri yapılır. Glikoz yükleme testi anormal seyir halinde olursa OGGT testi yapılır ve gerekli tedaviler uygulanır. Kan uyuşmazlığı varsa IDC testi yapılır. Bu test sonucunda gerekli görüldüğü takdirde uyuşmazlık iğnesi anneye uygulanır.

35-37 Hafta Sürecinde Yapılması Gereken Testler

Bu süreçte enfeksiyon ve Grup B Streptokok tahlilleri yapılır. Bu tahliller ile bebeğin olası enfeksiyonlardan hasar almaması için önlem alınır. Bu tahlillerin yanında bu süreçte gerekli görüldüğü takdirde yapılan diğer testler aşağıda listelenmiştir.

 • NST (Non Stress Test)
 • Biyofizik profil testi
 • Doopler ultrasonografi testi

2021 Hamilelik Testi Fiyatları Ne Kadar?

Hamilelik testi ve fiyatları 2021 anne adayının tercih ettiği hastane ve doktora bağlı olarak değişir. Bu yüzden bu konu hakkında hastane ve doktorla iletişime geçilmelidir.

Hamilelikte Yapılan Testler ve Haftaları

Hamilelikte yapılan testler ve haftaları – Hamilelik, anne adaylarının en zorlu süreçlerinden biridir. Bu zorlu sürecin atlatılabilmesi için hamilelikte yapılan testler ve haftaları detaylı bir şekilde bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Hamilelik Döneminin Hangi Haftasında Hangi Testler Yapılıyor?

1-10. Haftalık Süreç

Genellikle anne adaylarının hamilelik durumun belirlediği zamanlar hamileliğin 1 ve 10. hafta aralıklarıdır. Bu dönemde evde hamilelik testi yapılmasının yanı sıra hastane ortamında Beta HCG testi de yapılabilir. Bu test, genellikle anne adayının minimum 1 gün gecikmesi sonrasında yapılmalıdır. Hamilelikte yapılan testler ve haftaları

11-14. Haftalık Süreç (I. Trimester)

Bu süreç anne-bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Çünkü bu dönemde anne adayına ikili testler uygulanmaktadır. İkili testler, bir kromozom hastalığı çeşidi olan “Down Sendromu” ve çeşitli rahatsızlıkların tespit edilmesine yardımcı olur. Bu süreçte anne karnı ultrason ile incelenir ve bebeğin ense kalınlık boyutları ölçülür.

16-20 Hatalık Süreç (II. Trimester)

Bu süreç, özellikle I. Trimester döneminde gerçekleşen testleri uygulayamayan anneler için önemli bir fırsattır. Ancak, bu süreçte yapılan test sayısı artış gösterir. Bu süreçte anne adayına duruma bağlı olarak üçlü ya da dörtlü uygulanır. Bu süreçten sonraki haftalarda ise aşağıda listelenen testler uygulanır. Hamilelikte yapılan testler ve haftaları

 • Ultrasonografi
 • Doppler kan ölçümleri
 • 35 yaş üzerindeki anne adayları için amniosentez
 • Kalp hastası anne adayları için fetal ekakardiyografi
 • Glikoz testi
 • Tam kan sayımı
 • Tam kan tahlili

24-28. Haftalık Süreç (III. Trimester)

Hamilelikte yapılan testler ve haftaları – Bu süreçte anne adayına açlık kan şekeri ve şeker yükleme testi yapılır. Şeker miktarı anormal seyir halindeyse OGTT testi yapılır ve önlemler alınır. Ayrıca anne-baba arasındaki kan uyuşmazlığını ölçen testler de yapılır. Bu test de anormal seyir halindeyse anne adayına uyuşmazlık iğnesi enjekte edilir.

35-37. Haftalık Süreç (Son Evre)

Bu süreçte anne adayına bakteri testi (Grup B Streptokok) yapılır. Ayrıca anne adayının son derece sıkıntılı olduğu bu dönemde stresin bebeği etkileme durumunu ölçen NST testi de yapılır. Gerekli görüldüğü takdirde daha doppler ultrasonografi yöntemi ile bebek sağlığı değerlendirilebilir.

Hamilelikte Yapılan Diğer Testler Nelerdir?

Hamilelikte yapılan testler genellikle yukarıda anlatılanlarla sınırlıdır. Ancak anne-bebek durumuna bağlı olarak hamilelikte yapılan testler ve haftaları değişkenlik gösterebilmektedir.

Hamilelikte Yapılan Kan Testleri
Hamilelikte Yapılan Kan Testleri

Hamilelikte Yapılan Kan Testleri

Hamilelikte yapılan kan testleri anne adaylarının hamilelik evresinde uygulaması gereken birçok işlem vardır. Bu işlemlerden biri de hamilelikte yapılan kan testleridir. Bu testler uygulandığı takdirde anne-bebek sağlığı da korunmuş olur. Bu yazımızda hamilelikte yapılan kan testleri öz bir şekilde ele alınacaktır.

Hamilelik Döneminde Yapılan Kan Testleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yapılan kan testleri nelerdir sorusuna gelirsek hemen aşağıda listeliyoruz. Atlamadan hamilelik döneminde yapıaln kan testleri nelerdir sorularını okuyarak yanıt alabilirsiniz.

Beta HCG Testi

Beta hcg testi ile anne adayının hamilelik durumu ölçülür. Beta hcg testi için yapılabilme şartı, anne adayının regl döneminde minimum 1 gün gecikmenin gerçekleşmesi gerekir. Hamilelikte yapılan kan testleri kan alımı yöntemiyle yapılmakta olup iki aşamaya sahiptir.

 1. Kantitatif Kan Testi

Bu test ile kanda pıhtılaşma, enzim ve hormon miktar ve dağılımı belirlenir.

 1. Kalitatif Kan Testi

Bu test ile kandaki HCG miktarı ölçülür.

Gebelikte Yapılan Testler

Gebelikte yapılan testler, anne-bebek sağlığını korumak ve erken teşhisleri belirleme açısından oldukça önemlidir. Birçok anne adayının bu durumdan habersiz olması son derece normal bir durumdur. Bu yazıda gebelik esnasında yapılan tüm testler ile alakalı ayrıntılı bilgiler bulunabilir.

Tüm Aşamalarıyla Gebelikte Yapılan Testler

Gebeliğe İlk Adım:

Gebelik (Beta HCG) Testi

Hamilelik şüphesi durumunda başvurulması gereken ilk test Beta HCG adı verilen kan testidir. Beta HCG testinin doğru sonuç vermesi için anne adayının regl tarihinin minimum 1 gün gecikmiş olması gerekir. Bu testin kantitatif ve kalitatif kan testi aşamaları sonrasında pıhtılaşma durumu incelenir ve hamilelik durumu belirlenir. Ancak bu test hamilelik durumu için gerekli, fakat yeterli değildir. Öyle ki, hamileliğin iç ve dış gebelik olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. İç gebelik normal hamilelik durumudur. Dış gebelik (yalancı gebelik) ise bebeğin olmadığı, anormal ve karın şişkinliği gebeliğidir. Bu gebelik durumu özellikle anne olmaya istekli olanlarda görülür ve tamamen psikolojik bir durumdur. İşte, hamilelik çeşidinin ayırt edilebilmesi için mutlaka Beta HCG testi ile birlikte ultrason uygulaması da yapılmalıdır.

Erken Önlem İçin İlk Aşama

İkili Tarama Testi

İkili tarama testi, anne adayının hamileliğin I. Trimester aşamasında (11 ve 14. hafta aralıklarında) yapması gerekir. Bu test kromozomal bir rahatsızlık olan Down Sendromu ve diğer benzer rahatsızlıkların tespit edilmesini sağlar. Bu test anne adayının sadece I. Trimester döneminde yapılabilir. Ayrıca ikili test sayesinde çok fazla teste gerek kalmadan hastalığın varlığı halinde erken önlem de alınmış olur. Bu aşamada kromozomal rahatsızlığın tespiti için bebeğin ense kalınlık boyutları ultrason aracılığıyla ölçülür. Ardından kardiyak ve burun kıkırdağında bulunan rahatsızlıkla ilişkin durumlar tespit edilir. Bunun yanında organların durumları da göz önüne alınır. Sonuçların kesinliğe bağlanması açısından bu aşamada fetal DNA testi de yapılır. Bu test ile fetal kromozomların incelenmesi sağlanır.

Erken Önlem için İkinci Aşama:

Üçlü ve Dörtlü Tarama Testleri

 1. Trimester döneminde (16 ve 20. haftalar aralığında) yapılan bu aşama, özellikle ikili test yapamayan anne adaylarının erken önlem alabilmesi için uygundur. Üçlü ve dörtlü tarama testleri – Ancak olası kromozomal rahatsızlıkların kesin tespiti için ikili test uygulaması yapan anne adayları da bu testi yapabilir. Bu aşamada anne adayları başta serbest fetal DNA testi olmak üzere çeşitli testlerden geçer. Bu testlerden bazıları aşağıdaki gibidir.
 • Ultrasonografi
 • Doppler kan ölçümleri
 • Amniosentez
 • Fetal ekakardiyografi
 • Glikoz testi
 • Tam kan sayımı
 • Tam kan tahlili

Bu aşama sonrasında herhangi olumsuz bir durum yoksa anne rahat bir nefes alabilir. Çünkü bu aşamadan sonra bebekte Down Sendromu görülme ihtimali oldukça düşüktür.

Anne-Bebek Sağlığında Minimum Risk Aşaması:

Düzenli Ultrason ve Şeker Taraması Testleri

III. Trimester döneminde (20 ve 24. hafta aralıklarında) ultrason testleri ile anne karnında bebeğin organ gelişimi ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Çünkü bu dönem, bebek gelişimi açısından risk taşıyan unsurlar içerebilir. Ayrıca bu dönemde “gebelik şekeri” adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Gebelik şekeri kimi zaman bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar oluşturabilmekte ve düşük ihtimalini artırabilmektedir. Bu yüzden mutlaka şeker yükleme testi yapılmalıdır. Bu dönemde yapılması gereken diğer testler aşağıda listelenmiştir.

 • Tam kan sayımı
 • Tam kan tahlili
 • İdrar tahlili
 • Kan uyuşmazlığı testi (Bu test anormal sonuç verirse anne adayına uyuşmazlık iğnesi yapılır.) Yukarıdaki testler sayesinde anne-bebek sağlığında olası risk durumları için önlem alınabilir ve riskler minimize edilebilir.

Bebeğin Gelişi İçin Son Hazırlıklar

Son Evre Testleri

Hamileliğin son aşaması olan 32 ve 34. hafta aralıklarında annede stres durumu oldukça yoğun bir hal alır. Bunun yanında bu evrede bebeğin kalp atışlarının ritmi düzenli bir şekilde test edilmelidir. Bu yüzden NST testi mutlaka bu dönemlerde yapılmalıdır. Bu dönemde Grup B Streptokok testi, kan sayım ve idrar tahlili de düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca bu dönemde ultrasonografi testleri düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.

Gebelikte Yapılan Diğer Testler Nelerdir?

Hamilelikte testler ne zaman yapılır ? Gebelik döneminin sağlıklı geçmesi için bebeğin sağlığı kadar annenin de sağlığı önemlidir. Bu amaçla anne adaylarına özel olarak Rubella testi, karaciğer-böbrek fonksiyon testleri ve tansiyon testleri de uygulanır. Bunun dışında gebelikte yapılan testler, gerekli durumlarda anne adayının hastalık geçmişi de incelenerek çoğaltılabilir.

Gebelikte Yapılan Kan Testleri

Gebelikte yapılan kan testleri her anne adayı için mutlaka bilinmesi gerekir. Genel olarak yapılan testler aşağıda verilmiştir.

Gebelik Döneminde Hangi Kan Testleri Yapılır?

 • Tam Kan Sayımı

Bu test ile kan hücrelerinin sayımı yapılır.

 • HBsAg Tayini

Bu test ile Hepatit B virüsünün varlığı ve etkileri tespit edilir.

 • Kan Uyuşmazlığı Testi

Bu test ile anne ve baba adayı arasındaki kan uyumu tespit edilir. Anormallik tespit edilirse, anneye uyuşmazlık iğnesi uygulanır.

 • Karaciğer-Böbrek Fonksiyon Testleri

Bu test hem anne hem de bebeğin karaciğer ve böbreklerine zarar veren maddelerin tespiti için yapılır.

 • Rubella (Kızamıkçık) Kan Tetkiki

Bu test bebek düşmesinin erken tespiti için yapılır.

 • Açlık Kan Şekeri ve Şeker Yükleme Testi

Bu testler ile anne adayının şeker düzeyi ve bu düzeyin etkileri incelenir.

Bu testler dışında gebelikte yapılan kan testleri anne adayının durumuna bağlı olarak çeşitlilik gösterir.

Evde Yapılan Gebelik Testi

Evde yapılan gebelik testi eski zamanlarda karbonat, tuz vb. yöntemlerle yapılırdı. Ancak günümüzde gebelik testi eczaneden temin edilerek evde çok rahat bir şekilde yapılabilir.

Adım Adım Evde Gebelik Testi

Adım 1: Eczaneden alınan gebelik testinin üzerinde idrar bölmesi bulunur. Küçük idrar biraz yapıldıktan sonra çok az bir miktar bu bölmeye alınır. Ayrıca bu aşamada çubuk üzerinde bulunan simgeler de yukarı dönük olmalıdır.

Adım 2: Gebelik testi kullanma talimatında bir süre belirlenmiştir. Bu süre zarfı boyunca test düz bir yüzeyde, ekran ve bölme yukarı bakacak şekilde bekletilir. Genelde bu süre kaliteye bağlı olarak 1-5 dakika ile değişkenlik gösterir.

Adım 3: Süre bittikten sonra çizgilerin bulunduğu ekrana bakılır. Bu ekranda eğer sadece bir tane kırmızı çizgi varsa, idrar sahibinin hamile olmadığı anlaşılır. Ancak iki adet kırmızı çizgi varsa, idrar sahibinin hamile olduğu anlaşılır.

Gebelik Testinin Sonucunun Silik Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Kimi zaman gebelik testi sonucu silik bir şekilde çıkabilir. Bunun başlıca nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gebeliğin erken döneminde test yapmak
 • Kullanma talimatının yanlış uygulanması
 • Gebelik döneminin kimyasal olması

Evde Yapılan Gebelik Testi Güvenilir Mi?

Eczaneden alınan ve evde yapılan gebelik testi güvenilir sonuçlar verir. Eğer hatalı bir sonuç edinilmişse, bu tamamen kullanma talimatının yanlış uygulanmış olmasından kaynaklanır. Bunu önlemek için ya gebelik testi dikkatli bir şekilde yapılmalı ya da birkaç defa yeni gebelik testleri ile uygulanmalıdır.

Hamilelikte Yapılan Testler ve Haftaları, Hamilelikte Yapılan Testler ve Fiyatları, Hamilelikte Yapılan Testler ve Fiyatları 2020, Hamilelikte Yapılan Kan Testleri, Gebelikte Yapılan Testler, Gebelikte Yapılan Kan Testleri, Evde Yapılan Gebelik Testleri, Hamilelikte Yapılan Testler gibi tüm sorulara bu ayrıntılı makalemizde yer verdik. Hemen okuyabilirsiniz.