Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu
Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu – İdrar yolu enfeksiyonu (İYE), idrar yolunda genellikle aşırı bakteri çoğalmasının neden olduğu ağrılı bir bakteriyel enfeksiyondur. Alışılmadık derecede ağır ve seyrek idrar akışı, üretranın içinde ve çevresinde şişmeye neden olarak penetrasyonu ve idrara çıkmayı zorlaştırabilir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu – İdrar yolu enfeksiyonları hamile kadınlarda daha yaygındır. Kadınlar ayrıca idrar yollarındaki değişikliklerden dolayı 6. haftadan 12. haftaya kadar başlayan idrar yolu enfeksiyonu için daha yüksek risk altındadır. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır ? Doğurganlığın bir sonucu olarak, birçok kadın birkaç gün veya bir hafta erken doğum yapar. Bu, özellikle annenin doğumdan önce akut bir uti semptomu göstermemesi durumunda, bir idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini artırabilir. Bazı kadınlar için yenidoğan taraması, ateş, titreme ve terlemenin eşlik edebileceği erken doğumu ortaya çıkarabilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri – İdrarınızda herhangi bir belirti vermeden bakteri olabilir. Yani, enfeksiyonunuz olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bir İYE’nin göze çarpan bazı belirtileri şunlardır: Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır ?

 • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
 • Mesanenizi tamamen boşaltamayacakmışsınız gibi hissetmek
 • İdrar akışını başlatma zorluğu
 • Yanma veya ağrılı idrara çıkma
 • Kasık bölgesinde hassasiyet
 • Sırt ağrısı
 • Kokulu idrar
 • Kanlı veya bulanık idrar
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma (rahatsızlık)
 • Normalden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • İdrar yaparken aciliyet hissi
 • İdrarda kan veya mukus
 • Alt karın bölgesinde kramp veya ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Üşüme, ateş, terleme, idrar kaçırma (inkontinans)
 • İdrar yapmak için uykudan uyanmak
 • İdrar miktarında az ya da çok değişiklik
 • Bulanık görünen, kötü kokan veya alışılmadık derecede güçlü idrar
 • Mesane bölgesinde ağrı, basınç veya hassasiyet
 • Bakteriler böbreklere yayıldığında sırt ağrısı, titreme, ateş, mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri Daha sık idrara çıkma dürtüsü ve gece idrara çıkma gibi hamilelik semptomlarından bazıları, bir İYE’nin bazı tipik semptomlarına benzer. Bu nedenle, yaşadığınız şeyin hamileliğinizden mi yoksa bir enfeksiyondan mı kaynaklandığını söylemek zor olabilir. Bu nedenle, doktorunuza tüm belirtileriniz ve fark ettiğiniz değişiklikler hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Hamilelikte Karın Ağrısı yaşıyorsanız bu makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu
Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi – İYE’ler hamilelik sırasında antibiyotiklerle güvenle tedavi edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonları en çok antibiyotiklerle tedavi edilir. Doktorlar genellikle siz ve bebek için güvenli olan 3-7 günlük bir antibiyotik kürü reçete eder . Ateş, titreme, alt karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, kasılmalar varsa veya üç gün ilaç aldıktan sonra idrar yaparken hala yanma hissi yaşıyorsanız doktorunuzu arayın.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi ve Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi ile ilgili  bilgiler aşşağıda paylaşılmıştır.

 • Susuz kalmayın. Her gün yeterince su içmeye çalışın ; banyo süresinin artması bakterilerin üretradan dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Banyo ile arkadaş ol. Her beş dakikada bir tuvalete gidiyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz, ancak idrarınızı asla tutmamak önemlidir. Gitme dürtüsünü alır almaz git. İdrarınızı da tamamen çıkardığınızdan emin olun (tuvalette otururken öne doğru eğilmeyi deneyin). Gece dönmeden önce mesanenizi tekrar boşaltın.
 • Pamuklu kasık iç çamaşırı giyin. Bakteriler nem içinde geliştikçe bu, o bölgenin kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Alanın havalanmasını sağlamak için uyurken iç çamaşırları atlayın, en azından bazen yapabiliyorsanız.
 • Önden arkaya doğru silin. Bu her banyo ziyareti için geçerlidir.
 • Kadınsı hijyen ürünlerinden kaçının . Duşlar, tozlar ve parfümlü ürünler (duş jelleri, sabunlar, spreyler, deterjanlar ve tuvalet kağıdı) zaten savunmasız bir alanda tahrişe neden olabilir.
 • İyi ye. Sağlıklı bir hamilelik diyeti yiyerek ve aktif kalarak direncinizi yüksek tutun . Bazı uygulayıcılar, faydalı bakterilerin dengesini yeniden sağlamaya yardımcı olmak için aktif kültürler içeren yoğurt yemeyi veya antibiyotik kullanıyorsanız probiyotik almayı önermektedir. Yine de herhangi bir probiyotiği patlatmadan önce doktorunuza sorun. Bir zamanlar kızılcık suyundaki bir bileşiğin İYE nüksünü azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülürken, uzmanlar şimdi eğer varsa faydasının küçük olduğunu söylüyor. Öyleyse, eğer canınız çekiyorsa kırmızı şeylerden bir kısmını yudumlamaktan çekinmeyin – hidrasyona yardımcı olacaktır – ama çiğnemeyin, çünkü çoğu çeşit rafine şekerle dolu.
 • İyi hijyen uygulayın. Perinenizi her duşta haricen durulayarak titizlikle temiz ve tahrişten uzak tutun (bu arada duşlar banyodan daha iyidir). Cinsel ilişkiden önce ve sonra bölgeyi yıkamak ve mesanenizi boşaltmak da iyi bir fikirdir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi

 1. Su. İdrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşayan hamileler her gün yeterli miktarda su içmeli.
 2. Elma sirkesi.
 3. Kızılcık suyu.
 4. Süzme yoğurdu.
 5. Hint bektaşi üzümü
 6. Yaban mersini ile doğal tedavi uygulamalısınız.
 7. Sıcak su torbası.
 8. Çok sık banyo yapmalısınız.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Ne İyi Gelir

1. Bol Sıvı İçecek

Hidrasyon durumu , idrar yolu enfeksiyonu riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Bunun nedeni, düzenli idrara çıkmanın, enfeksiyonu önlemek için bakterileri idrar yolundan atmasına yardımcı olabilmesidir. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir

Bir çalışma, uzun süreli idrar kateterleri olan katılımcıları inceledi ve düşük idrar çıkışının, idrar yolu enfeksiyonu geliştirme riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir

2003 yılında yapılan bir araştırma 141 kıza baktı ve düşük sıvı alımının ve seyrek idrara çıkmanın hem tekrarlayan İYE’lerle bağlantılı olduğunu gösterdi.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir ? Başka bir çalışmada, 28 kadın idrar konsantrasyonlarını ölçmek için bir sonda kullanarak hidrasyon durumlarını kendi kendine izledi. Sıvı alımındaki bir artışın İYE sıklığında bir azalmaya yol açtığını buldular.

Susuz kalmamak ve sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için gün boyunca ve her zaman susadığınızda su içmek en iyisidir.

ÖZET:Bol sıvı içmek, daha fazla işemenizi sağlayarak idrar yolundan bakterilerin atılmasına yardımcı olarak İYE riskini azaltabilir.

2. C Vitamini Alımını Artırın

Bazı kanıtlar, C vitamini alımınızı artırmanın idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabileceğini göstermektedir.

C vitamininin idrarın asitliğini artırarak çalıştığı ve böylece enfeksiyona neden olan bakterileri öldürdüğü düşünülmektedir.

Hamile kadınlarda 2007 yılında yapılan bir idrar yolu enfeksiyonu çalışması, her gün 100 mg C vitamini almanın etkilerine baktı.

Çalışma, C vitamininin koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ve kontrol grubuna kıyasla C vitamini alanlarda İYE riskini yarıdan fazla azalttığını buldu.

Başka bir çalışma, İYE riskini etkileyen davranışsal faktörlere baktı ve yüksek C vitamini alımının riski azalttığını buldu.

Meyve ve sebzeler özellikle C vitamini bakımından yüksektir ve alımınızı artırmanın iyi bir yoludur.

Kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi, sadece bir porsiyonda önerilen miktarda C vitamini içerir.

ÖZET:C vitamini alımını artırmak, idrarı daha asidik hale getirerek idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltabilir ve böylece enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür.

3. Şekersiz Kızılcık Suyu için

İçme şekersiz kızılcık suyu , idrar yolu enfeksiyonları için en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir.

Kızılcık, bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önleyerek çalışır, böylece enfeksiyonu önler.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, yakın zamanda İYE öyküsü olan kadınlar, 24 hafta boyunca her gün 8 ons (240 ml) kızılcık suyu içti. Kızılcık suyu içenler kontrol grubuna göre daha az idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.

Başka bir çalışma, kızılcık ürünleri tüketmenin, özellikle tekrarlayan İYE geçiren kadınlar için bir yıl içinde İYE sayısını azaltabileceğini göstermiştir.

2015 yılında yapılan bir araştırma, 8 onsluk iki porsiyon kızılcık suyuna eşdeğer kızılcık suyu kapsülleri ile yapılan tedavinin, idrar yolu enfeksiyonu riskini yarı yarıya azaltabileceğini gösterdi .

Bununla birlikte, diğer bazı araştırmalar kızılcık suyunun İYE’lerin önlenmesinde o kadar etkili olmayabileceğini öne sürüyor.

Bir inceleme, toplam 4.473 katılımcıyla 24 çalışmaya baktı. Bazı küçük çalışmalar kızılcık ürünlerinin İYE sıklığını azaltabileceğini bulsa da, diğer büyük çalışmalar hiçbir fayda bulamadı.

Kanıtlar karışık olsa da, kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmada yardımcı olabilir.

Bu faydaların, şekerli ticari markalardan ziyade sadece şekersiz kızılcık suyu için geçerli olduğunu unutmayın.

ÖZET:Bazı araştırmalar, kızılcıkların bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önleyerek idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir Probiyotik Alın

Probiyotikler , gıda veya takviyeler yoluyla tüketilen faydalı mikroorganizmalardır. Bağırsağınızda sağlıklı bir bakteri dengesi geliştirebilirler.

Probiyotikler mevcuttur ek formda veya kefir, kimchi, kombu çayı ve probiyotik yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunabilir .

Bazı çalışmalar ayrıca belirli probiyotik türlerinin İYE riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma , yaygın bir probiyotik suş olan Lactobacillus’un yetişkin kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olduğunu buldu.

Başka bir çalışma, hem probiyotik hem de antibiyotik almanın, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede tek başına antibiyotik kullanmaktan daha etkili olduğunu bulmuştur.

İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı ana savunma hattı olan antibiyotikler, bağırsak bakteri seviyelerinde bozulmalara neden olabilir. Probiyotikler, antibiyotik tedavisinden sonra bağırsak bakterilerinin yenilenmesinde faydalı olabilir.

Araştırmalar, probiyotiklerin iyi bağırsak bakteri düzeylerini artırabileceğini ve antibiyotik kullanımıyla ilişkili yan etkileri azaltabileceğini göstermiştir.

ÖZET:Probiyotikler, tek başına veya antibiyotiklerle kombinasyon halinde kullanıldığında İYE’lerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Bu Sağlıklı Alışkanlıkları Uygulayın
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi, birkaç iyi banyo ve hijyen alışkanlığı uygulamakla başlar.
 • İlk olarak, idrarı çok uzun süre tutmamak önemlidir. Bu, bakteri birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olabilir.
 • Cinsel ilişkiden sonra işemek, bakterilerin yayılmasını önleyerek idrar yolu enfeksiyonu riskini de azaltabilir.
 • Ek olarak, İYE’lere yatkın olanlar, İYE’lerde bir artışla bağlantılı olduğu için spermisit kullanmaktan kaçınmalıdır.
 • Son olarak, tuvaleti kullanırken önden arkaya sildiğinizden emin olun. Arkadan öne silme, bakterilerin idrar yoluna yayılmasına neden olabilir ve artan İYE riskiyle ilişkilidir.

İşte üzerinde çalışılan birkaç takviye:

 • Bu, kızılcıklarda bulunan ve İYE tedavisinde ve nüksü önlemede etkili olduğu gösterilen bir şeker türüdür
 • Yaban Mersini: Bir çalışma, yabanmersini yaprağı, karahindiba kökü ve karahindiba yaprağı kombinasyonunun İYE tekrarını azalttığını gösterdi
 • Kızılcık özü: Kızılcık suyu gibi, kızılcık özü de bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önleyerek çalışır.
 • Sarımsak özü: Sarımsağın antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu ve İYE’leri önlemek için bakteri üremesini engelleyebileceği gösterilmiştir

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Doğal Tedavisi, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavisi, Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Ne İyi Gelir, Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu nasıl anlaşılır ?