Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Yaşayanlar

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı
Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamilelikte burun tıkanıklığ yaşayanlar, hamilelik sırasında altı hafta veya daha fazla süren burun tıkanıklığıdır. Rinit, hamile kadınların yüzde 18 ila 42’sini etkiler. Sıklıkla ilk trimesterin başlarında ve tekrar gebeliğin sonlarında kadınları etkiler.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Yaşayanlar

Rinit, hamilelik sırasında neredeyse her an başlayabilir. Bebeğinizi doğurduktan sonra, genellikle doğumdan sonraki iki hafta içinde kaybolur. Rinitin semptomları şunları içerir:

 • hapşırma
 • tıkanıklık
 • burun akması

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, ateşiniz varsa veya kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktorunuzu arayın.

Gebelik riniti nedir?

Gebelik riniti, hamilelik sırasında tıkanıklık veya tıkalı bir burundur. Soğuk aldığınızda aldığınız burun tıkanıklığına benzer hissedebilir, ancak bu durum kısmen hamilelik sırasındaki hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Örneğin, hamilelik sırasında daha yüksek bir östrojen seviyesi, burun pasajlarının astarının şişmesine ve daha fazla mukus üretmesine neden olabilir. Ayrıca hamilelik sırasında daha fazla kan dolaşımınız olur, bu da burnunuzdaki küçük kan damarlarının şişmesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar

Hamile kadınların yüzde 30’una kadar gebelik riniti vardır ve ikinci ayınızda başlayabilir, ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde kötüleşme eğilimindedir. Tıkanıklık doğumdan hemen sonra düzelmeli ve doğumdan sonraki iki hafta içinde tamamen geçmelidir.

Gebelikte rinit tehlikeli midir?

Rinit, hem anne hem de bebek için potansiyel olarak zararlı yan etkilere neden olabilir. Bebeğin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm oksijeni alma yeteneğini engelleyebilecek uyku bozukluklarına yol açabilir. Hamilelikte rinit, horlama veya gece sık sık uyanma şikayeti çekiyorsanız doktorunuzla konuşun.

Hamilelikte rinit nedenleri

Hamilelik sırasında bazı rinit vakaları tamamen iyi huyludur. Bu, hamileliğin kendisinden başka bir nedeni olmadığı anlamına gelir.

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar – Hamilelik vücutta rinite yol açabilecek pek çok değişikliğe neden olur. Hamilelik sırasında, vücudun mukoza zarı adı verilen bölgelerine kan akışı artar. Burnun onlardan biri. Bu değişiklikten dolayı burunda oluşan şişlik, tıkanıklığa ve sulu akıntıya neden olabilir.

Bazı rinit vakalarına alerji neden olur. Alerjik rinit, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık üçte birini etkiler. Semptomlar genellikle ortalama bir gebelik riniti vakasından daha şiddetlidir.

 • hapşırma
 • kaşıntı
 • şiddetli burun tıkanıklığı
Hamilelikte Burun Tıkanıklığı
Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Gebelik riniti nasıl tedavi edilir?

Hamilelik sırasında rinit için kullanılacak en iyi doğal tedaviler şunlardır:

 • tuzlu sulama
 • Sağ şeritleri nefes al

Tuzlu su ile sulama, burun kanallarının temizlenmesine yardımcı olur. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Peki nasıl ? Salin solüsyonunu bir burun deliğine koyacak ve diğer burun deliğinden dışarı akmasına izin vereceksin. Bu, burun geçişlerinin temizlenmesine yardımcı olur. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar

Evde bir sprey veya fışkırtma şişesi ile nazal irrigasyon yapabilirsiniz. Burun geçişlerini temizlemek için kullanılabilecek tuz (tuzlu su) içeren bir solüsyondur. Salin solüsyonu yapmak için steril (damıtılmış veya kaynatılmış) su kullanmak önemlidir.

Eczanelerde bulacağınız Nefes Sağ şeritlerini de deneyebilirsiniz. Özellikle geceleri etkili olduklarını kanıtlanmıştır. Hamilelik için güvenlidirler ve bilinen zararlı yan etkileri yoktur.

Gebelik riniti tedavisi nedir?

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar – Gebelikte rinitin tıkanıklığını ve diğer semptomlarını hafifletmek için:

 • Bol miktarda nemlendirici sıvı için.
 • Dinlenmek veya uyumak için uzanırken başınızı ekstra yastıklarla kaldırın.
 • Ilık bir duş alın ve buharlı banyoda oyalanın. Buhar yatıştırıcıdır ve tıkanıklığı geçici olarak giderir. Bir el bezini sıcak suyla ıslatabilir, yüzüne tutabilir ve nefes alabilirsin.
 • Eczanelerde reçetesiz satılan tuzlu burun damlalarını veya tuzlu burun spreyini deneyin. Her bir burun deliğine biraz fışkırttıktan yaklaşık beş ila 10 dakika sonra burnunuzu daha kolay üfleyebilmelisiniz.
 • Havayı nemlendirmek için gece yatak odanızda bir nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın. (Nemlendiricinizle birlikte gelen temizlik talimatlarını izleyin, çünkü burası bakteriler için üreme alanı haline gelebilir.)
 • Bazen tıkalı bir burnu rahatlatan hafif ila orta derecede egzersiz yapın . (Çok fazla hava kirliliğinin olduğu günlerde dışarıda egzersiz yapmayın çünkü bu, burun yollarınızı tahriş edebilir ve tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir.)
 • Sigara dumanı , alkol, boya ve kimyasal dumanlar gibi potansiyel tahriş edici maddelerden ve semptomlarınızı tetikleyen diğer her şeyden kaçının .
Hamilelikte burun kanaması
Hamilelikte Burun Tıkanıklığı Yaşayanlar

Rinit nasıl tedavi edilir

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar / İlk üç aylık döneminizde herhangi bir ilaç almaktan kaçınmak genellikle en iyisidir çünkü bu, bebeğinizin organlarının oluştuğu zamandır. Ancak tıkanıklık sizi gerçekten perişan ediyorsa, sağlık uzmanınıza hangi  ilaçları  denemenizin güvenli olduğunu sorun. Örneğin, sağlayıcınız sorun olmadığını söylüyorsa, bir dekonjestan deneyebilirsiniz. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar

Ancak burun spreyi tıkanıklık gidericilerini aşırı kullanmamaya dikkat edin çünkü bu aslında tıkanıklığınızı daha da kötüleştirebilir.

Gebelikte Sık Karşılaşılan Burun Sorunları

Hamile kadınlar, genel popülasyonla aynı tür burun problemlerine maruz kalırlar. Bunlara alerjik rinit ve soğuk algınlığı dahildir. Her iki durum da eczane literatüründe tartışılmıştır, ancak ihtiyatlı eczacının hamile hasta için ne önermesi gerektiği sorunu sürekli bir muammadır. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar

Burun Sorunlarının Yaygın Nedenleri

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra hem burun tıkanıklığı hem de burun akıntısının bir numaralı nedenidir. Alerjik rinit (“saman nezlesi“) hem burun akıntısı hem de burun tıkanıklığının diğer bir ana nedenidir ve genellikle burun kaşıntısı, hapşırma ve gözlerde sulanma eşlik eder.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Ürünler

Kadın doğum uzmanınızın önerdiği doğum öncesi vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tıbbi sorunlarınız için güvenli ve etkili olmadığı kanıtlanmamış herhangi bir şeyden kaçınmak akıllıca olacaktır. Bu, tüm bitkisel takviyeleri, homeopatikleri ve diğer diyet takviyelerini içerir. Bu ürünlerin hiçbirinin, özellikle hamilelik sırasında, ne güvenli ne de etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Herhangi birinin gelişmekte olan fetüs üzerinde zararlı etkileri olabilir. Dahası, alkol ve tütün gibi bağımlılık yapıcı maddelerin her türlü ve her türlü istismar ilaçlarının kullanımını derhal durdurmayı şiddetle düşünün. Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar

 

Hamilelikte burun tıkanıklığı yaşayanlar, Rinit nasıl tedavi edilir, Gebelik riniti tedavisi nedir?, Gebelik riniti nasıl tedavi edilir?