Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması
Hamilelikte burun kanaması

Tıkanıklık ve burun kanaması kesinlikle bir rahatsızlık olsa da, kesinlikle tedavi edilebilirler. Tıkalı bir burnun genellikle hamilelik sırasında ne zaman başladığı, arkasında ne olduğu ve rahatlama bulmanın bazı hızlı yolları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Hamilelikte Burun Kanaması

Soğuk algınlığınız veya alerjiniz varmış gibi tıkanmışsınız – peki her hafta görünen kanlı burun nedir? Daha iyi hissetmenize yardımcı oluyorsa, yalnız değilsiniz: Hamilelikte burun tıkanıklığı ve burun kanamaları çok yaygın bir sorundur ve dokuz ayın tamamını bile sürebilir

Hamilelikte genellikle tıkanıklık ve burun kanaması ne zaman başlar?

Hamilelikte Burun Kanaması – Burun tıkanıklığı hamileliğin klasik bir belirtisidir, bu nedenle 16. haftada bir tıkanıklık vakası ve hatta birkaç burun kanaması geliştirirseniz şaşırmayın. Aslında, durmuş burunlar o kadar yaygındır ki tıkanıklık hamile kadınların yüzde 65’ini etkilemiştir. bir çalışmaya kaydoldu .

Ve sonraki üç aylık dönemde damlama ve üflemeye ara vereceğinizi düşünüyorsanız, genellikle durum böyle değildir. Hamilelik sırasında tıkanıklık, sonuna kadar size bağlı kalma eğilimindedir (ve bazen daha da kötüleşir). Unutmayın – mendilleri veya birkaç mendili elinizin altında tutun!

Hamilelikte burun kanamasına ne sebep olur?

Hamilelikte Burun Kanaması – Tıkanıklık ve burun kanaması, artmış damarlanma veya kan akışı ve hamilelik riniti olarak da bilinen mukus zarlarının şişmesi nedeniyle sıklıkla gebelikte meydana gelir.

Bu ekstra kan akışı ve şişlik burun zarlarını yumuşatarak tıkanıklığa neden olur. Dahası, sürekli üflemek ve hapşırmak burnunuzu kurutarak kolayca kanamasına neden olabilir.

Ayrıca geniz akıntısı da gelişebilir ve bu da geceleri öksürmeye veya öğürmeye neden olabilir (sanki sizi uyanık tutan yeterince başka şeyiniz yokmuş gibi).

Burun kanaması hamileliği etkileyebilir mi?

Neyse ki, tıkalı burnunuzun ve ara sıra oluşan burun kanamalarının hamilelik sırasında kötü bir işaret olduğundan endişelenmenize gerek yok. Gerçek şu ki, bu koşullar sizi veya gemideki bebeğinizi olumsuz yönde etkilemez.

Ancak neredeyse her gün kanlı bir burunla yaşıyorsanız, kanamayı sürdüren tek bir damardan kaynaklanıyor olabilir. Neyse ki, bir KBB ofisinde koterize edilebilir, bu da sık burun kanamalarını durdurur.

Hamilelik sırasında tıkanıklık ve burun kanamasından nasıl kurtulurum?

Hamilelik sırasında tıkanıklığı veya beraberinde gelen burun kanamalarını önleyemezken, OTC seçenekleriyle ağrı ve kuruluğu hafifletebilir ve semptomları tedavi edebilirsiniz. Sadece önce doktorunuzla almayı planladığınız herhangi bir şeyi temizlediğinizden emin olun.  Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması nasıl durur

  • Doğru şekilde üfleyin.  Bu hassas burun zarlarına çok fazla zarar vermeden solunum yollarınızı temizlemek için doğru üfleme tekniğini kullanın. Bir burun deliğini kapatmak için baş parmağınızı kullanın ve diğer tarafını nazikçe üfleyin. Tekrar nefes alana kadar diğer burun deliğiyle tekrarlayın. Sürtünmeyi önlemek için yumuşak bir mendil kullandığınızdan emin olun.

  • OTC yardımını sorun.  Antihistaminikler ve çoğu dekonjestan burun spreyi gibi ilaçlar kısa süreli kullanım için güvenli olabilir – bu nedenle pratisyeninizden, hamileyken almanız için etkili ve uygun olan bir tane önermesini isteyin. Tuzlu su spreyleri, dekonjestan göğüs merhemleri ve burun şeritleri de siz ve bebeğiniz için güvenli kabul edilir.

  • Havayı nemlendirin.  Havaya burnu yatıştırıcı bir nem eklemek için odanıza ılık bir nemlendirici koymayı deneyin.

  • Orada ıslan. Burnunuzdaki kuruluğa karşı savaşmak için, pamuklu çubukla her burun deliğine biraz vazelin sürün.

  • Daha fazla C vitamini alın  Kivi, dolmalık biber ve domates gibi ekstra C vitamini açısından zengin meyveler ve sebzeler yemek, kılcal damarlarınızı güçlendirebilir, bu da hamilelik sırasında burun kanaması olasılığını azaltır.

  • Eğilin.  Burun kanamanız olursa, geriye değil biraz öne doğru eğilin ve beş dakika boyunca burun deliklerinizin hemen üstündeki ve burun köprüsünün altındaki alanı sıkıştırın. Kanama devam ederse tekrarlayın. Hamilelik sırasında sık sık burun kanaması oluyorsa, doktorla konuşun. Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması
Hamilelikte burun kanaması

Hamilelik sırasında burun tıkanıklığı ne kadar sürer?

Pek çok hamilelik koşulunda olduğu gibi, bir süre burun tıkanıklığı ve burun kanaması ile yaşamaya zihinsel olarak hazırlanmanız gerekir. Muhtemelen, hamilelik riniti vakanız, siz dokuz ay boyunca ilerledikçe daha da kötüleşecektir ve burnunuz doğum sonrasına kadar rahatlamayacaktır. Çoğu kadın için tıkanıklık genellikle doğum sonrası ilk haftada geçer.

Hamilelikte tıkalı burnum ve tıkanıklığım için doktoru ne zaman aramalıyım?

Hamilelikte Burun Kanaması – Bir sonraki doğum öncesi randevunuzda her zaman burun tıkanıklığı ve burun kanaması ortaya çıkarabilir veya çok rahatsızsanız daha erken bir telefon görüşmesi yapabilirsiniz. Bu şekilde, pratisyeniniz tıkanıklığınızın sinüzit gibi daha ciddi bir şeyin işareti olmadığından emin olabilir. Hamilelik sırasında enfeksiyona daha duyarlı olduğunuz için grip aşısı olduğunuzdan emin olun.

Ve burnunuz uykusuzluğa, bitkinliğe, aşırı horlamaya veya hamilelik sırasında yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkileyebilecek diğer semptomlara neden olacak kadar tıkalıysa, hava akışınızı kolaylaştıran ve dinlenmenize yardımcı olan tedavi seçeneklerini önerebilir. büyüyen bebek ihtiyacı.

Burun tıkanıklığı ve burun kanaması söz konusu olduğunda orada durun! Bunlar pek eğlenceli olmasa da ve bazı günler düpedüz dağınık olsalar da, tatlı neşe paketiniz geldikten hemen sonraki günlerde daha kolay nefes alacağınızı unutmayın.

Gebelikte Burun Kanamasına Ne Sebep Olur?

Vücudunuz hamilelik sırasında çok daha fazla kan üretiyor . Burnunuzdaki ufacık kan damarları şişebilir, kuruyabilir ve yırtılabilir ve burnunuzun kanamasına neden olabilir. Ayrıca, mukus zarlarına artan kan akışının bir sonucu olarak burnunuzun normalden daha fazla tıkandığını da fark edebilirsiniz.

Gebelik Burun Kanamalarını Önleyebilir misiniz?

Hamilelikte burun kanamasını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak kuru hava sizi daha duyarlı hale getirebilir. Bundan kaçınmak için kış aylarında yatak odanızda bir nemlendirici kullanın (iç mekanda ısıtma, burun kanallarınızı kurutabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir). Ayrıca yatmadan önce burun deliklerinin etrafına biraz nemlendirici vazelin sürmeye de yardımcı olur. Ve burnunuzu silerken daima ekstra nazik olun. Şimdi süper yumuşak dokular üzerinde savurganlık zamanı!

Burun Kanamaları Nasıl Giderilir

Burun kanaması çarptığında, otururken veya ayakta dururken burun deliklerinize baskı uygulayın – uzanmak veya başınızı arkaya eğmek durumu daha da kötüleştirecektir. Kan akışı daha ağırsa, şu ilk yardım yöntemini deneyin: Burnunuzun ağzının hemen içine temiz bir tampon yerleştirin (bu günlerde bunlara başka ihtiyacınız yok!). Aptalca görünebilir, ancak tampon, tıkanmış bir dokudan çok daha emicidir.

Tıkanıklığınız varsa, sıvı alımınızı artırın ve burnunuza tuzlu burun spreyi sıkarak her şeyi temizlemeye çalışın . Basit bir tuzlu su spreyi olduğundan emin olun; diğer burun spreyi türleri hamile kadınlar için güvenli değildir. Ayrıca reçetesiz satılan dekonjestanlardan kaçının.