Hamilelikte Baş Ağrısı

hamilelikte baş ağrısı
hamilelikte baş ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı – Hamilelik kelimenin tam anlamıyla bir baş ağrısı olabilir. (Belki de bu, sizi bir ergenin annesi olmaya hazırlamanın doğanın bir yoludur?) Ne yazık ki, birçok hamile kadın için baş ağrılarının daha da kötüleşmesi ve daha sık olması gibi, alışılagelmiş tedavi seçenekleri – çoğu reçetesiz ve reçeteli ilaçlar gibi – kaçınılması en iyisidir.  Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı – Ancak bu, özellikle düzenli gerilim tipi baş ağrılarınız veya migreniniz varsa veya ağrı uykunuzu veya iştahınızı etkiliyorsa, baş ağrısını görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hamilelikte baş ağrısı diyet ayarlamalarından stres yönetimine kadar başka taktikler de var.

Bu donuk zonklama ile ilgili yardım için, burada yaşıyor olabileceğiniz farklı baş ağrılarına, yaygın semptomlara ve bunları tedavi etme yollarına bir göz atalım. Ağrısız bir hamilelik için! Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte şiddetli baş ağrısı neden olur ? İlk üç aylık dönemde vücudunuz bir hormon dalgalanması ve kan hacminde bir artış yaşar. Bu iki değişiklik daha sık baş ağrısına neden olabilir. Hamilelikte şiddetli baş ağrıları stres, kötü duruş veya görüşünüzdeki değişikliklerle daha da kötüleşebilir.

Hamilelikte Şiddetli Baş Ağrıları Neden Olur

 • Uyku eksikliği
 • Düşük kan şekeri
 • Dehidrasyon
 • Kafein yoksunluğu
 • Stres (birçok değişiklik nedeniyle)

Hamilelikte şiddetli baş ağrısı neden olur – Düzenli migren baş ağrısı yaşayan kadınlar,  hamilelik sırasında daha az migren yaşadıklarını keşfedebilirler; ancak bazı kadınlar aynı sayıda veya daha fazla migren baş ağrısıyla karşılaşabilir. Hamileyseniz, baş ağrısı için alabileceğiniz ilaçlar hakkında sağlık uzmanınızla görüşmeniz önemlidir. Hamilelikte şiddetli baş ağrısı neden olur 
Üçüncü üç aylık dönemde ki baş ağrıları, daha çok kötü duruş ve ekstra ağırlık taşımadan kaynaklanan gerginlikle ilişkili olma eğilimindedir. Üçüncü üç aylık dönemde ki baş ağrıları , hamilelik sırasında yüksek tansiyon olan  preeklampsi denen bir durumdan da kaynaklanabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri ? Hamile kadınlardan en sık gelen şikayetlerden biri hamilelik sırasında baş ağrısıdır. Bazı baş ağrıları hamilelikte yaygın olsa da hamilelik sırasında baş ağrısı farklı bir hikaye. Hamilelik sırasında bazı baş ağrıları beklenebilir ve sinüsler genellikle birkaç gün içinde temizlenir. Ancak bazı baş ağrıları haftalarca veya aylarca sürebilir. Sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, doktorunuzla sinüsler hakkında konuşun. Baş ağrınıza neden olan altta yatan bir neden olabilir. Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri – Hamilelik sırasında baş ağrısının diğer bazı nedenleri, hormon seviyelerindeki değişiklikler ve kafaya kan akışıdır. Dalgalanan östrojen seviyeleri nedeniyle bazı hormonal değişiklikler meydana gelebilir. Bu, kanınızın kafatasınızda birikmesine neden olabilir, bu da bölgedeki basıncı artırabilir ve baş ağrısına neden olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Kahve, çay, kola ve çikolatalarda bulunan kafein, kanın kafada birikmesine neden olabilir ve bu, baş ağrısının yaygın bir temel nedeni olan kan damarlarının daralmasına neden olabilir. Kafein nedeniyle başınız ağrıyorsa, tükettiğiniz veya bebeğiniz için aldığınız kafein miktarını azaltın. Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri
Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur

Hamilelikte baş ağrıları neden olur ? Ana suçlular hamilelik hormonlarıdır, ancak hamileliğin her aşamasında baş ağrısının başka birçok nedeni vardır. Bunlar yorgunluk, gerginlik, göz yorgunluğu, artan açlık, düşük kan şekeri seviyeleri ve fiziksel veya duygusal stresi içerebilir. Hamilelikte baş ağrıları neden olur Peynir, çikolata, süt ürünleri ve pastırma gibi işlenmiş etler gibi bazı yiyecekler de herhangi bir trimesterde baş ağrısını tetikleyebilir.

Hamilelikte baş ağrıları neden olur – Eğer varsa sinüs tıkanıklığı, baş ağrısı nedeni olabilir. Aynı zamanda da burun akıntısı veya alerji de bu hamilelikte baş ağrısına neden olur. Lattelerinizi seviyor musunuz? Hamilelikte daha az kafein tüketen kadınlarda geri çekilme baş ağrısı yaşayabilir. Ve genellikle bulantı ve kusmayla birlikte giden dehidrasyon da başınızın zonklamasına neden olabilir. Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte 20. haftadan sonra şiddetli baş ağrıları yüksek tansiyona bağlı olabilir. Bu, preeklampsi ve erken doğum gibi bir dizi hamilelik komplikasyonu riskinizi artırabilir.

İşin iyi yanı, en azından halihazırda migrene yatkın olanlar için: Hamilelik sırasında hormonların yükselmesi, aslında hoş olmayan baş ağrılarını daha az sıklaştırabilir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu ile ilgili makalemizi okudunuz mu ?

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir ? Bir baş ağrısını doğal olarak durdurmayı umuyorsanız, yaygın baş ağrısı türlerine dayalı olarak belirtilerinizle savaşmak (ve belki de önlemek) için atabileceğiniz pek çok hamilelik için güvenli adım vardır: Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir

 • Gerilim tipi baş ağrıları ve migren için:  Karanlık, sessiz bir odada birkaç dakika uzanın veya işteyseniz, gözlerinizi kapatın ve ayaklarınızı kaldırın. (Patronunuz anlamalı!) Ayrıca rahatlarken 20 dakika boynunuzun arkasına bir buz torbası veya soğuk kompres koyabilirsiniz. Derin nefes almak ve sessiz meditasyon, sakinleştirici titreşimleri yönlendirmenin iki akıllı yoludur.
 • Sinüs baş ağrıları için:  Gebelikte burun tıkanıklığı çok yaygındır, bu nedenle tıkanıklığı gidermek için buhar solumayı ve havaya nem eklemek için bir nemlendiriciyi deneyin. Ağrılı bölgeye günde dört kez toplam 10 dakika olmak üzere 30 saniye ara ile sıcak ve soğuk kompres uygulayın. Bol sıvı, özellikle bitki çayı veya et suyu içmek, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olabilir. Doktorunuza sinüs enfeksiyonu olup olmayacağını ve güvenli bir burun tıkanıklığı giderici varsa kullanabileceğinizi sorun.
 • Tüm baş ağrıları için: Hamileyken ibuprofen veya Aleve almamalısınız, ancak asetaminofen (Tylenol) rahatlama sağlayabilir ve ara sıra kullanım hamilelik için güvenli kabul edilir. Her zaman doğru dozu doktorunuza danışın ve önce doktorunuza onay vermeden hiçbir ilaç (aspirin gibi reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel takviyeler ve reçeteler dahil) almayın. Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer ? Bazı baş ağrıları muhtemelen kaçınılmaz olsa da, şimdi birkaç adım ileride bunları önlemeye yardımcı olabilir. Yaklaşan bir baş ağrısını potansiyel olarak durdurabilmek için şu ipuçlarına göz atın: Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer

 • Düzenli yemek yiyin. Öğün atlamak (ve çok fazla tatlı yedikten sonra gelen çarpma ve yanma) düşük kan şekerine neden olur ve bu da baş ağrısına neden olabilir. Çözüm: Çantanızda, masanızda veya arabanızda tam tahıllı kraker, patlıcan karışımı veya besleyici bir granola bar saklayarak sağlıklı atıştırmalıkları elinizin altında tutun.
 • İyi uykular.  Yeterince dinlenmek özellikle birinci ve üçüncü trimesterde, muhtemelen kendinizi kakalanmış hissettiğinizde önemlidir – ancak çok fazla uyumayın, çünkü bu başınızı da ağrıtabilir.
 • Bir yemek günlüğü tutun. Çikolata, peynir, süt ürünleri, işlenmiş etler ve diğer yiyecekler baş ağrısını tetikleyebilir, bu nedenle ağrı kalıplarınızla bağlantılarını not etmek için ne yediğinizi takip edin. Sonra olası suçluları diyetinizden çıkarın.
 • Kahveden uzaklaşın. Hamilelik sırasında kafeini çok hızlı kesmek, yoksunluk baş ağrısına neden olabilir. Günde bir kahve (veya soda) olsanız bile, kafeini tamamen karıştırmadan önce kendinizi yarım fincan için veya daha az etkili bir çaya geçirin.
 • Biraz hava alın.  Sıcak, havasız alanlardan ve güçlü kokulardan kaçının – onlara karşı her zamankinden daha duyarlısınız). Kat kat giyin, böylece aşırı ısınma baş ağrısına yol açmadan önce onları soymaya başlayabilirsiniz. İçeride mi takıldınız? Günde birkaç kez biraz temiz hava alın veya en azından bir pencere açın. Hamilelikte Baş Ağrısı
 • Işıklandırmayı değiştirin. Floresan aydınlatma ve penceresiz çalışma alanları baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle çevrenizi kontrol etmek için elinizden gelen her şeyi yapın veya en azından düzenli molalar verin.
 • Huzur ve sessizlik arayın. Gürültü başınızı ağrıtabilir, bu nedenle yüksek seslere karşı ekstra duyarlıysanız, en kötü suçlulardan kaçınmaya çalışın. İşiniz gürültülüyse, gürültüyü azaltmak için adımlar atmayı sorun veya daha sessiz bir noktaya geçmeyi deneyin.
 • Duruşuna dikkat et. Uzun süreler boyunca yakın işler yaparken (küçük patikler örmek, bebeğinizin albümünü hazırlamak) kamburlaşmamaya, çökmemeye veya eğilmemeye çalışın.
 • Alternatife git. Stresin baş ağrısına dönüşmesini önlemek için, doğum öncesi yoga dersi alın, meditasyon yapın veya bazı nefes egzersizleri yapın – rahatlamanıza yardımcı olacak herhangi bir şey. Veya  akupunktur, akupunktur, su terapisi veya doğum öncesi masaj gibi alternatif tıbbi tedavileri deneyin.
hamilelikte baş ağrısı
hamilelikte baş ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte baş ağrısına iyi gelen yiyecekler nelerdir ?
 • Çikolata
 • Yoğurt
 • Yaşlı peynir
 • Yer fıstığı
 • Taze maya ile ekmek
 • Korunmuş etler
 • Ekşi krema

Hamilelikte Baş Ağrısı İçin İlaç

Hamilelikte baş ağrısı için ilaç – Hamileyseniz – veya yakında hamile kalmayı planlıyorsanız – doktorunuz, kesinlikle gerekli olmadıkça ilaçlardan uzak durmanızı tavsiye edecektir. Birlikte, bir ilacın doğmamış bebeğiniz üzerindeki potansiyel etkilerini tartmanız gerekecek. Hamilelikte baş ağrısı için ilaç Bazı durumlarda, belirli bir ilaçla ilgili yetersiz veya sonuçsuz araştırmalara dayanarak bir karar verilmesi gerekecektir.

Hamilelikte baş ağrısı için ilaçlar Migren baş ağrısını tedavi etmek veya önlemek için anti-migren ilaçlarının birçoğu ve semptomlarından hamilelik sırasında kaçınılmalıdır. Bazıları bebeklerdeki doğum kusurlarıyla ilişkilendirilmiştir. Diğer ilaçlar hamilelik komplikasyonları ile ilişkilidir . Örneğin, bazıları rahim ve fetüsün normal şekilde büyümediği bir durum olan kanama, düşük veya rahim içi büyüme kısıtlaması olabilir. Hamilelikte baş ağrısı için ilaç ile ilgili makalemizi de bitirmiş bulunuyoruz.

Hamilelikte Baş Ağrısı, Hamilelikte Baş Ağrısının Nedenleri, Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur, Hamilelikte baş ağrısına ne iyi gelir, Hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer, Hamilelikte baş ağrısına iyi gelen yiyecekler,  Hamilelikte şiddetli baş ağrısı neden olur, Hamilelikte baş ağrısı için ilaç gibi bir çok soru ve sorunlara da cevap vermiş olduk. Hoşçakalın. Kadircan Üredi tarafından yazılmıştır ve %100 kesin sonuç vermez lütfen doktorunuza danışmadan ilaç vs kullanmayınız.