Hamilelikte Alerjik Rinit

Hamilelikte Alerjik Rinit
Hamilelikte Alerjik Rinit

Hamilelikte Alerjik Rinit olarak adlandırılmakta olan bu nezle türü 2011 yılı itibariyle genel olarak ülkelerde ki nüfusun yüzde 30’unu etkiliyor. Aslında her yaşta başlayabilir ve çocukları ve yetişkinleri etkileyebilir. Burun akıntısı ve kaşıntılı gözleri içeren semptomlar, bitkiler, polen, toz, evcil hayvanlar gibi bir dizi farklı faktör tarafından tetiklenebilir.

Hamilelikte Alerjik Rinit

Bazen semptomlarınızın nedenini belirlemek biraz zaman alır. Tetikleyiciden kaçınabiliyorsanız, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Bununla birlikte çoğu zaman polen gibi belirli tetikleyicilerden tamamen uzak durmak imkansızdır ve ilaçlarla semptomları kontrol altında tutabilirsiniz.

Hamilelikte Alerjik Rinit Belirtileri

Saman nezlesinin bir dizi farklı semptomu vardır ve bunların herhangi bir kombinasyonunu yaşayabilirsiniz. Mevsimsel bir maruz kalma, saman nezlesini uyarırsa, birkaç hafta süren bir nöbet geçirebilirsin. Ancak tetikleyiciye sık sık maruz kalıyorsanız, semptomları daha uzun süre, hatta yıl boyunca yaşayabilirsiniz.

Alerjik Rinit Belirtileri

Kurdeşen , alerjik kontakt dermatit ve egzama gibi deri döküntüleri saman nezlesini tetikleyen şeylere (bir bitki veya evcil hayvan gibi) dokunmaktan kaynaklanabilir.

 • Hapşırma
 • Burun akması
 • Burun tıkanıklığı
 • Kaşıntılı burun
 • Kaşınan gözler
 • Sulu gözler
 • kırmızı gözler
 • Öksürük
 • Geniz akıntısı
 • Kaşıntılı veya tahriş olmuş boğaz
 • Kaşıntılı kulaklar

Saman nezlesi geçiriyorsanız, diğer alerji türlerine ve solunum problemlerine yatkın olabilirsiniz. Örneğin, gıda alerjiniz olabilir. Alerjik riniti olan insanların yarısında alerjik olmayan rinit de vardır. Bu, saman nezlesiyle aynı semptomlarla kendini gösterir, ancak alerji ile ilişkili değildir. Astım, alerjik rinit olan kişiler arasında oldukça yaygındır ve biri diğerini şiddetlendirebilir.

Hamilelikte Alerjik Rinit
Hamilelikte Alerjik Rinit

Saman Nezlesi Nedenleri

Alerjik rinit, burun kanallarının iltihaplanması ve tahrişinden kaynaklanır. Maruz kaldıktan sonra vücut, bir enfeksiyonla savaşırken verdiği reaksiyona benzer bir reaksiyon başlatır. 

Alerjik Rinit Sebepleri

Saman nezlesi adı biraz yanıltıcıdır çünkü saman tek tetikleyici değildir. Polen, toz, akarlar, küf , bitkiler, yabani otlar, evcil hayvanlar ve sigara dumanı, boya dumanı ve kimyasal dumanlar gibi toksinler saman nezlesine neden olabilir. Hamilelikte alerjik rinit bazı insanlar için yiyecekler, kumaşlar, kozmetikler veya parfümler de saman nezlesini yani bir diğer adıyla alerjik riniti tetikleyebilir.

Teşhis

Hamilelikte alerjik rinit teşhisi, semptomlarınıza ve fizik muayenenize bağlıdır. Bazen teşhis testleri, saman nezlesi tetikleyicilerini veya komplikasyonları belirlemeye yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı ile saman nezlesi (alerjik rinit) arasındaki farkı söylemek genellikle zordur ve çoğu insan semptomları yaşarken birini diğeriyle karıştırır.

Alerjik riniti olabileceğinize dair bazı ipuçları var:

 • Başka atopik durumlarınız var.
 • Ailenizde alerjik hastalık öyküsü var.
 • Belirtileriniz bir mevsim veya tetikleyici (kedi gibi) ile ilişkilidir.
 • Burnunuzda, gözünüzde, kulaklarınızda veya ağzınızın çatısında kaşıntı var.

Tedavi

Hamilelikte alerjik rinitini yönetmenin birkaç etkili yolu vardır. Tetikleyicinizin eğer ne olduğunu biliyorsanız(yani örneğin bir kediden bu alerjik riniti kapıyorsanız) bununla temastan kaçınabilirseniz alerjik rinit olma şansınızı azaltırsınız.

Hamilelikte Alerjik Rinit Tedavisi

İyi haber şu ki, mevsimsel ve evcil hayvan alerjileri gibi çevresel alerjiler, gelişmekte olan bebeğiniz için hiçbir risk oluşturmaz. Ancak alerji semptomları sizi çıldırtıyorsa, doktorunuz rahatsızlığınızı en aza indirmeye yardımcı olacak birkaç tedavi seçeneği önerebilir.

Hamilelik sırasında burun tıkanıklığınızı yönetmek için yapabilecekleriniz aşağıda yer almıştır.

 • Bol su içmek
 • Uyurken yatağınızın yanında soğuk hava nemlendirici kullanmak
 • Hafif egzersiz (doktorunuzdan önceden onay almadan hamileyken yeni egzersiz türlerine girmemelisiniz)
 • Yatağınızın başını yüksekte tutmak
 • Salgıları ince tutmak için tuzlu burun spreyi kullanmak
 • Bilinen alerji tetikleyicilerinden, kirli hava, kimyasallar veya sigara dumanından kaçınmak

Saman Nezlesi

Alerjik rinit,  burun geçişlerini, sinüsleri, kulakları ve boğazı etkileyen iltihaplı bir durumdur . Polinosis ve saman nezlesi olarak da bilinen bu durum, alerjik bir kişi duyarlı olduğu bir alerjeni soluduğunda ortaya çıkar.

Saman Nezlesi Nedir

Orada  alerjik rinit iki tür. Mevsimsel alerji hastaları, havadaki polenlere ve dışarıdaki küf sporlarına maruz kaldıklarında ilkbahar, sonbahar veya her iki mevsimde semptomlar geliştirir. Yıl boyu süren çok yıllık alerjik rinit, ev tozu, evcil hayvan tüyü, toz akarları ve iç mekan küfleri gibi iç mekan alerjenlerinden kaynaklanır.

Alerjik Rinit Belirtileri

Bu alerjinin semptomları arasında kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı, geniz akıntısının yanı sıra burun, kulaklar ve sinüslerde tıkanıklık bulunur. Alerji atağı sırasında yorgunluk ve genel bir “rahatsızlık” hissi de olabilir. Bu semptomların şiddeti kişiden kişiye değişir.

Hamilelikte Alerjik Rinit Bitkisel Tedavi

Bitkisel ilaçlar, alerjik riniti tedavi etmenin alternatif bir yolunu sağlayabilir. Mantıklı bir şekilde kullanılırsa, bu doğal ilaçlar sadece alerjik semptomları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda onları tamamen önleyebilir. Ayrıca vücudun doku ve organlarını güçlendirerek genel sağlığınızı iyileştirebilirler. Alerjileri ve çeşitli solunum sorunlarını tedavi etmek için en uygun bitkilerden bazıları.

 1. Isırgan Otu 

Bu bitki, yanlışlıkla yapraklarına sürtünecek kadar talihsiz olanlar tarafından iyi bilinir. Isırgan otu, hevesli bir bahçıvan için acı verici bir karşılaşma olabilir; yine de alerjik rinit için en etkili bitkisel tedavilerden biridir. Bir antioksidan, büzücü, antimikrobiyal ve analjezik olarak, ilaç kullanımıyla birlikte gelen yan etkilerin hiçbirini üretmeden alerjiye bağlı iltihaplanmayı azaltabilir. İlkbaharda taze ısırgan otu bulunur. Yaprakları pişirmek batma etkilerini ortadan kaldırır ve diğer yeşil yapraklı sebzelerin çoğu gibi salatalarınıza, çorbalarınıza veya güveçlerinize ekleyebilirsiniz. Kurutulmuş haliyle ısırgan otu çayı demlemek için de kullanabilirsiniz.

 1. Perilla

Bu biraz belirsiz bitki, nane ailesinin bir üyesidir ve alerjik rinit semptomlarınıza karşı savaşta size yardımcı olabilir. Birçok çalışma, perilla’nın burun tıkanıklığı, sinüzit, alerjik astım ve göz tahrişinin (birçok alerji hastası için başka bir sorun) tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir. Alerjik cilt rahatsızlıklarını da hafifletebilir. Perillada bulunan uçucu yağların antidepresan etkisi olduğunu ve beyindeki serotonin seviyelerini yükselttiğini belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, bu harika bitki sadece vücuttaki iltihabı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirir ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

 1. Deniz Cehri ( Hippophae rhamnoides)

Bu bitki, dikenli, gri dalları ve parlak turuncu oval meyveleriyle kolayca tanınan bir çalı veya küçük ağaç haline gelir. Deniz topalak, 190’dan fazla besin ve bitki besin içerir. Bu son derece besleyici yoğun meyve, bir dizi organik asit, tanen, kuersetin, provitamin A, E vitamini ve çok miktarda C vitamini ve B kompleks vitaminleri sunar. Dahası, solunum sağlığının korunmasında kritik rol oynayan bir enzim olan bol miktarda süperoksit dismutaz (SOD) içerir. Deniz topalak, alerjik rinitin yanı sıra astım, kronik öksürük ve diğer solunum bozukluklarından muzdarip insanlar için idealdir. Eşsiz besin içeriği göz, ağız ve mukoza zarının sağlığını iyileştirir. Bugün piyasada çok sayıda deniz topalak ürünü var; dikkatli seçmelisiniz, ancak

 1. Butterbur ( Petasites hybridus )

Butterbur çalıları Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın bataklıklarında yetişir. İnsanlar onu geleneksel olarak ağrı, baş ağrısı, ateş ve sindirim rahatsızlıklarının tedavisi için kullandılar. Daha yakın zamanlarda, idrar yolu enfeksiyonları, migren dahil baş ağrıları ve saman nezlesi tedavisinde de kullanılmıştır. Butterbur, umut verici sonuçları olan bilimsel araştırmaların da hedefi olmuştur. Böyle bir çalışma, bu bitkinin reçeteli bir alerji ilacı olan Zyrtex’e benzer şekilde çalıştığını buldu. Butterbur ürünleri kök, köksap veya yapraklardan elde edilen özler içerir. İnsanlar için zararlı olan bazı alkaloidleri (PA) içerdiği için bu bitkiyi ham haliyle kullanmamalısınız. Her zaman PA içermeyen olarak etiketlenmiş ürünleri tercih edin.

 1. Zencefil ( Zingiber officinale )

Zencefil, güvenli ve oldukça etkili bir bitkidir. Mutfakta kullanımları dışında sindirim sistemini rahatlattığı ve dolaşımı iyileştirdiği için genel sağlığınız için oldukça faydalıdır. Zencefil, doğal bir antihistaminik, güçlü antiviral ajan ve bağışıklık güçlendirici olarak çalışır. Burun tıkanıklığını ve baş ağrısını hafifletmek için biraz zencefil çayı deneyin. Çayınızı yudumlarken fincandan çıkan buharı içinize çekin. Zencefili ticari olarak taze ve kurutulmuş olarak bulabilirsiniz. Ayrıca başka bir güçlü doğal şifacı olan zerdeçal gibi diğer bitkilerle de eşleştirebilirsiniz.

 1. Civanperçemi ( Achillea millefolium )

Civanperçemi, Britanya Adaları’na özgü çok yıllık bir bitkidir, ancak aynı zamanda Avrupa ve Asya’da da yaygındır. Bu çok amaçlı bitkinin antiseptik, mide, antispazmodik, büzücü ve terletici özellikleri vardır. Geleneksel olarak soğuk algınlığı, grip ve ateşi tedavi etmek için kullanılan civanperçemi alerjik rinite karşı da yararlı bir çare olabilir. Anti-mikrobiyal ve anti-nezle etkileri, onu solunum sistemi için ideal bir bitki haline getirir ve bu doğal şifacı aynı zamanda sinüzit ve toz alerjilerini de tedavi eder. Civanperçemi çay formunda veya tentür olarak alabilirsiniz. Bu güçlü bir bitkidir ve dahili günlük kullanım, art arda iki hafta sınırının ötesinde tavsiye edilmez. Dahası, yakupotuna alerjiniz varsa, bu iki bitki birbiriyle ilişkili olduğundan, bu bitkiden kaçınmalısınız.

Doğal Bitkiler Etkili İlaç Olabilir:

Bitkisel ilaçlar, alerjik rinit semptomlarının yanı sıra diğer solunum sorunlarından kurtulma sağlayabilir. Mantıklı ve proaktif bir şekilde kullanılırsa, bağışıklık sisteminizi de güçlendirebilir ve alerjik reaksiyonun başlamasını önleyebilirler. Bununla birlikte, herhangi bir yeni tedaviyi denemeden önce bir uzmana danışmanız önemlidir.

Geleneksel ilaçlara göre daha az yan etkiye sahip olsalar da,  şifalı otlar da ilaçtır  (doğal olsa da) ve bu şekilde tedavi etmelisiniz. Uygun dozajın yanı sıra kontrendikasyonları da dikkate alın ve kullanmadan önce lütfen alerji uzmanınıza veya doktorunuza görünün.