Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi

Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi
Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi

Hamile olmadan memeden süt gelmesi durumuna galaktore adı verilmektedir. Hamilelik döneminde süt hormonları salgılanır ve doğuma kadar da bu hormonlar salgılanmaya devam eder. Doğum gerçekleştikten sonra da bebeğin emzirilmesi gerçekleştirilir. Hamilelikte memeden süt gelmesi tamamen doğal bir süreçtir. Doğumdan sonra annenin beslenme şekli, annenin psikolojik durumu ve bebeğin düzenli bir şekilde emzirilmesi gibi bazı faktörlere göre sütün gelmesi 2 yıla kadar devam edebilmektedir. Annenin sütü bebeğin beslenmesi için en değerli besin kaynağıdır. Hamile iken ve doğum gerçekleştikten sonra 2 yıla kadar memeden süt gelmesi tamamen doğal bir süreç olmaktadır. Fakat bu dönem dışında memeden süt gelmesi normal bir durum değildir. Bu nedenle bu durum görüldüğünde mutlaka doktora görüşülmelidir.

Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi

Teşhis

Galaktorein altında yatan nedeni bulmak karmaşık bir görev olabilir çünkü pek çok olasılık vardır.

Test şunları içerebilir:

 • Doktorunuzun meme ucunuzun etrafındaki alanı nazikçe inceleyerek meme ucunuzdaki sıvının bir kısmını çıkarmaya çalışabileceği bir fizik muayene . Doktorunuz ayrıca göğüs topaklarını veya kalınlaşmış göğüs dokusunun diğer şüpheli alanlarını da kontrol edebilir.
 • Meme ucundan boşaltılan sıvının analizi, sıvıda yağ damlacıklarının olup olmadığını görmek için galaktore teşhisini doğrulamaya yardımcı olabilir.
 • Sisteminizdeki prolaktin seviyesini kontrol etmek için bir kan testi . Prolaktin seviyeniz yükselirse, doktorunuz büyük olasılıkla tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyenizi de kontrol edecektir.
 • Meme ucu akıntısının olası bir nedeni olarak hamileliği dışlamak için bir hamilelik testi .
 • Doktorunuz fizik muayeneniz sırasında göğüste bir kitle bulursa veya başka şüpheli meme veya meme başı değişiklikleri gözlemlerse, meme dokunuzun görüntülerini almak için mamografi, ultrason veya her ikisi .
 • Kan testiniz prolaktin seviyesinin yükseldiğini ortaya çıkarırsa, bir tümör veya hipofiz bezinizde başka bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için beynin manyetik rezonans görüntüleme (MRI) .

Doktorunuz, aldığınız bir ilacın galaktore nedeni olabileceğinden şüphelenirse, bu olası nedeni değerlendirmek için ilacı kısa bir süre için kesmenizi isteyebilir.

Bu arada ne yapabilirsin

Randevunuza kadar, istenmeyen meme akıntısı ile başa çıkmak için şu ipuçlarını izleyin:

 • Meme ucu akıntısını azaltmak veya durdurmak için meme stimülasyonundan kaçının . Örneğin, cinsel aktivite sırasında meme uçlarını uyarmaktan kaçının. Meme uçlarınızda çok fazla sürtünmeye neden olan giysiler giymeyin.
 • Göğüs ucu akıntısını emmesini sağlamak ve elbisenizden sızmasını önlemek için göğüs pedleri kullanın .

Galaktore Nedir?

Emzirme ve hamilelik döneminde memeden süt gelmesi tamamen doğal bir durum iken bu dönem dışında süt akıntısı gelmesi olağan dışı bir durum olmaktadır. Bu durumun genel adı ise galaktore olmaktadır. Galaktorenin oluşması farmakolojik nedenlerden, fizyolojik nedenlerden veya hipofiz adenomlarından kaynaklanabilmektedir. Galaktore kadınlarda görülen bir problem olsa da çok nadir olmakla birlikte erkeklerde de görülebilmektedir. Her iki cinsiyette de görülen galaktore mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Önemsenmediği ve tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle bu durum yaşandığında mutlaka doktora gidilmesi gereklidir. Galaktore için tedavi ne kadar erken yapılır ise durum da daha iyi bir hale gelir. Hamile olmadan memeden süt gelmesi normal bir durum olmamakla birlikte bazı sağlık problemlerinden kaynaklanabilmektedir. Tedavi için ilk olarak galaktoreye sebep olan faktörün bulunması gerekmektedir.

Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi
Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi

Galaktore Neden Olur?

Galaktore‘ye genel olarak herhangi bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yarattığı yan etkiler oluşturmaktadır. Yan etkilerin oluşturduğu semptomlar bu sağlık problemini yaratmaktadır. Aynı zamanda galaktoreye hastadaki hormonsal bir düzensizlik, fizyolojik sorunlar, beyinde bulunan hipofiz bezinin sebep olduğu problemler ve psikolojik etkenler de sebep olabilmektedir. Hamile olmadan memeden süt gelmesi durumuna yani galaktoreye neden olan diğer faktörler ise şunlardır;

 • Tiroit Hormonunun Sebep Olduğu Sorunlar: Tiroit hormonlarının salgılanma miktarları, düzensizliği ve düzeni vücudun sistemlerinin üzerinde etkilerini göstermektedir. Tiroit bozukluğuna sahip olan kişilerde bir yan etki olarak veya vücudun tepki vermesi sonucunda galaktore olabilmektedir. Galaktoreye tiroit hormonlarının düzensiz bir şekilde salgılanmasından değil tiroit hormon düzensizliğinin sonucunda kullanılan ilaçların yan etkisi olarak sebep olduğu bilinmektedir.
 • Beyin Tümörleri: Beyindeki tümörler bazen vücutta salgılanan salgıların bozulduğuna neden olabilmektedir ve bu durumlarda da memeden süt gelmesi durumu görülebilmektedir. Bu durumun kesin ve net bir açıklaması yapılamamaktadır. Fakat araştırmalara göre beyin tümörlerinin galaktoreye sebep olabildiği belirtilmektedir.
 • Polikistik Over Sendromu: Kadınlarda hormon bozukluğundan dolayı yumurtalıklarda çok sayıda kist oluşmasına polikistik over sendromu adı verilmektedir. Bu sağlık problemi kadınlar üzerinde sivilcelenme, kısırlık, saç dökülmesi, adet düzensizliği, depresyon ve fazla kilo alımı gibi birçok önemli problemlere yol açabilmektedir. Ayrıca bu sendrom vücutta bir hormonal düzensizlik yaparak çok fazla prolaktin ve östrojen salgılanmasına neden olduğu için hamile olmadan memeden süt gelmesi durumuna neden olabilmektedir. Polikistik Over Sendromlu kişiler bu durumu yaygın olmamak kaydı ile yaşamaktadırlar.
 • Böbrek Rahatsızlıkları: Böbreklerin normal bir şekilde çalışmaması durumunda vücudun sistemlerinde problemlere yol açabilmektedir. Özellikle birtakım böbrek hastalıkları sonucu böbreküstü bezlerinin çalışmasını engellediği veya aşırı çalışmasına neden olduğu için bu sağlık problemine neden olabilmektedir.
 • Hipofiz Bezinde Sarkoidoz: Galaktore rahatsızlığının oluşmasına neden olan en büyük faktörlerden biri hipofiz bezindeki bozukluklardır. Hipofiz bezi vücuttaki salgıları kontrol eder. İlaç etkileri veya tümörlere karşı süt bezlerini uyararak süt bezlerinin yapması gerekenden fazla çalıştırarak hamilelik dönemi dışında memeden süt gelmesine neden olabilmektedir.
 • Çevresel Etkenler: Galaktore birçok faktörden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Patolojik ve fizyolojik faktörlerin yanı sıra, bazı olumsuz çevresel faktörlerden dolayı da galaktore ortaya çıkabilmektedir. Olumsuz çevresel etkenlere örnek olarak meme başının çok fazla uyarılması, stres, uzun süren hormonal değişiklikler ve çok fazla protein odaklı beslenme şekli verilebilmektedir. Bu çevresel etkenler sonucunda hamile olmadan memeden süt gelmesi yani galaktore oluşabilmektedir.
 • Kullanılan Bazı İlaçların Yan Etkisi: Hormon içerikli olan ilaçlar vücuttaki hormonların doğal bir şekilde salgılanmasına neden olabilmektedir. Tansiyon ilaçlarının bazıları, Depresyon probleminde kullanılan ilaçlar ve doğum kontrol hapları vücuttaki prolaktin seviyesinin yükselmesini neden olur ve galaktore oluşur.

Galaktore Belirtileri Nedir?

Galaktore rahatsızlığı vücutta birçok belirti ile kendini göstermektedir. Fakat bu belirtiler kadınlarda ve erkeklerde aynı olmamakla birlikte cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bu sağlık problemi göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir problemdir. Galaktorenin erken teşhisi yapılarak hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu nedenle vücutta görülen her bir işarete dikkat edilmeli ve doktora gidilmelidir. Galaktorenin en sık görülen belirtileri şu şekildedir;

 • Cinsel isteksizlik, cinsel işlev bozukluğu
 • Adet düzensizlikleri
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet
 • Görme bozuklukları
 • Göğüslerde dolgunluk ve şişkinlik

Bu belirtilerin birden fazlasının birlikte görülmesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle görülen belirtilerin 1 haftadan fazla sürmesi halinde de şüphelenmeli ve doktora gidilmelidir.

Galaktore Tanısı Nasıl Koyulur?

Doktor ilk olarak hastanın şikayetlerini ve öyküsünü dinlemektedir. Daha sonra galaktore tanısı koyulmadan önce bazı tetkikler istenmektedir. Tanı için hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar, süt bezlerinin fonksiyonları ve prolaktin seviyeleri kontrol edilmelidir. Bu tetkiklerin yanı sıra MR ve bilgisayarlı tomografi da tanı için her zaman istenen tetkiklerdir. Bütün yapılan tetkikler ile tanı koyularak tedaviye başlanmaktadır. Hastada olan tüm belirtilerin değerlendirilmesi sonrasında galaktoriye sebebiyet verecek tümör araştırması yapılmalı, böbreküstü bezlerine bakılmalı, hipofiz incelenmeli ve gebelik durumunun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tüm kontroller sonucunda bir tanı koyularak tedaviye başlanmaktadır. Tanı için erken teşhisin önemi büyüktür. Bu nedenle belirtilerden en az 2 tanesinin bir arada görüldüğü ve 1 haftadan uzun süre bu belirtilerin devam ettiği hastalar mutlaka gecikmeden kontrole gitmelidirler. Galaktore göz ardı edilecek bir problem değildir. Tedavisi yapılmadığında ya da çok fazla gecikildiğinde önemli ve ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Galaktore Tedavisi

Hamile olmadan memeden süt gelmesi yani galaktore genelde hormonsal düzensizliklerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tedavi için ilk olarak hastanın hormon salınımı normal bir dengeye getirilmesi gerekmektedir. Hormonal tedaviler hasta için işe yaramıyor ise sorun psikolojik problemlerden oluşuyor olabilmektedir. Bu nedenle bu durumda hastanın psikolojik bir tedavi görmesi gerekmektedir. Bir tümörden dolayı gelişen Galaktori’de ise ilk olarak tümörün tedavisi yapılmalıdır. Tümör bulunan hastaya kemoterapi, cerrahi işlem ya da ilaç tedavisi uygulanarak tümörün yok edilmesi sağlanmaktadır. Sonuç olarak galaktore tedavisi galaktoriye neyin sebep olduğu ile ilgili olmaktadır. Tedavide ilk olarak hangi faktörün ya da sağlık probleminin bu probleme neden olduğu bulunur ve daha sonra ona yönelik tedavi uygulanır. Galaktore tüm yapılan tedavilere rağmen devam ediyor ise daha ileri seviyede tedaviler ve tetkikler yapılmalıdır. Çünkü galaktore problemi kesin olarak ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edilmesi durumunda ciddi problemlere yol açmaktadır.

Aynı zaman da eğer isterseniz 3 aylık bebek bakımı adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.