Erken Gebelik Belirtileri

erken gebelik belirtileri
erken gebelik belirtileri

Erken gebelik belirti ve semptomlarının farkına varmak zor olabilir, ancak bunu yaptıktan sonra beklenmedik bir erken doğumu önlemek için hızlı davranmanız gerekir. Daha önce sezaryen doğum yaptıysanız veya erken doğum için başka risk faktörleriniz varsa, yaşayabileceğiniz herhangi bir belirti veya semptom hakkında doktorunuzla konuşmaktan çekinmemelisiniz.

Erken Gebelik Belirtileri

Erken gebelik belirtileri olan kadınlar, semptomlarının daha ciddi bir şeyden çok erken gebelikten kaynaklandığını öğrendiklerinde genellikle rahatlar. Bununla birlikte, bir şeylerin yanlış olabileceğinden endişeleniyorsanız veya korkuyorsanız, hemen doktorunuzla konuşmalısınız. Erken Gebelik Belirtileri

Daha yaygın erken gebelik semptomlarından bazıları, sık veya şiddetli baş ağrıları, gün boyunca hasta veya yorgunluk hissi, baş dönmesi veya baş dönmesi, iştah artışı veya iştahsızlık, artmış idrara çıkma ihtiyacı, mide bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet veya şişme, baş dönmesi veya zorluktur. Erken Gebelik Belirtileri

 • Tüm anne adayları hamileyken aynı semptomları yaşamaz ve semptomların şiddeti değişiklik gösterir.
 • Bir kadın, sonraki gebeliklerinde ilk hamileliğinde olduğu gibi aynı semptomları mutlaka yaşamayacaktır .
 • Adet görmeme ve kilo alma gibi bazı erken belirtiler tüm gebeliklerde ortaktır.
 • Diğer olası erken belirtiler ve hamilelik belirtileri şunları içerir:
  • Ruh hali değişiklikleri
  • Artmış idrara çıkma
  • Baş ağrısı
  • Bel ağrısı ve / veya ağrı
  • Acıyan göğüsler
  • Koyulaştırılmış areolalar
  • Yorgunluk
  • Mide bulantısı , genellikle ” hamilelikte mide bulantısı ” olarak anılır
  • İmplantasyon kanaması

Geç Gebelik Belirtileri

Geç gebelik belirtilerini de aşşağıda sıralıyoruz lütfen bunları da dikkate alınız. Geç gebelik dönemine olabilirsiniz bu yüzden bu hususa dikkat etmek gerekiyor.

İşte size Geç Gebelik Belirtileri sıraladık:

    • Bacak şişmesi
    • Sırt ağrısı
    • Göğüste ağrılı yanma hissi
    • İdrar kaçağı
    • Nefes darlığı
 • Braxton-Hicks kasılmaları, hamileliğin sonlarında ortaya çıkan uterusun doğum dışı kasılmalarıdır. Gerçek doğumun aksine , bu kasılmalar yoğunlukta artmaz ve düzensizdir. Geç gebelik belirtileri
 • Hamile kadınlar için birçok ilaç güvenlidir.
 • Ev ilaçları ve kişisel bakım stratejileri, birçok hamilelik semptomunda rahatlama sağlayabilir.
 • Bazen, dönem öncesi ruh hali değişiklikleri, yorgunluk ve meme hassasiyeti dahil olmak üzere PMS semptomları, erken gebelik semptomları ile karıştırılabilir.

En Erken Gebelik Belirtileri

En erken gebelik belirtileri 1. haftadan 4. haftaya kadar her şey hücresel düzeyde hala devam ediyor. Döllenmiş yumurta, bebeğin organlarına ve vücut kısımlarına dönüşecek bir blastosist (sıvı dolu bir hücre grubu) oluşturur. En erken gebelik belirtileri

Gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün (4. hafta) sonra, blastosist rahmin astarı olan endometriuma yerleştirilecektir. Bu, hafif bir süre ile karıştırılabilecek implantasyon kanamasına neden olabilir. En erken gebelik belirtileri

İşte bazı implantasyon kanaması belirtileri:

 • Renk: Her bölümün rengi pembe, kırmızı veya kahverengi olabilir.
 • Kanama: Kanama genellikle normal adet döneminizle karşılaştırılır. Lekelenme , yalnızca silme sırasında mevcut olan kanla tanımlanır.
 • Ağrı: Ağrı hafif, orta veya şiddetli olabilir. Kadınların yüzde 28’i lekelenme ve hafif kanamalarını ağrıyla ilişkilendirdi.
 • Bölümler: İmplantasyon kanamasının üç günden az sürmesi muhtemeldir ve tedavi gerektirmez.

Ağır kanamayla ilişkili sigara, alkol veya yasadışı uyuşturucu kullanmaktan kaçının.

En Erken Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar

En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar  ? İmplantasyon tamamlandığında, vücudunuz insan koryonik gonadotropini (hCG) üretmeye başlayacaktır. Bu hormon vücudun hamileliği sürdürmesine yardımcı olur. Ayrıca yumurtalıklara her ay olgun yumurta bırakmayı bırakmalarını söyler. En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ?

Muhtemelen gebe kaldıktan dört hafta sonra bir sonraki döneminizi kaçıracaksınız. Düzensiz adet döneminiz varsa, onaylamak için hamilelik testi yaptırmak isteyeceksiniz.En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar 

Çoğu ev testi, hCG’yi kaçırılan bir süreden sekiz gün sonra tespit edebilir . Bir hamilelik testi, idrarınızdaki hCG seviyelerini tespit edebilecek ve hamile olup olmadığınızı gösterecektir. En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar gibi sorulara yanıt verdik.

En Erken Gebelik İpuçları

 • Hamile olup olmadığınızı görmek için hamilelik testi yapın.
 • Olumlu ise, ilk doğum öncesi randevunuzu planlamak için doktorunuzu veya ebenizi arayın.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza büyüyen bebeğiniz için herhangi bir risk oluşturup oluşturmadıklarını sorun.
erken gebelik belirtileri
erken gebelik belirtileri

En Erken Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar gibi aklınıza takılabilecek tüm sorulara aşşağıda ki liste de cevap vermiş bulunuyoruz sayın bayalar.

 1. Kaçırılan (geç) dönem : Kaçırılan bir adet dönemi, hamileliğin ayırt edici belirtisidir ve adet kanaması hamilelik boyunca görülmez. Bazen, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleştirilmesi sırasında yaşanan hafif kramplar ve lekelenme (daha sonra bakınız) adet dönemiyle karıştırılabilir. Adet döngüleri düzensiz olan kadınlar da adet döneminin olmadığını hemen fark etmeyebilir. Hamileliğin belirti ve semptomlarının kaçırılan dönemden önce ortaya çıkması nadirdir , ancak bir kadının döngüleri düzensizse bu olabilir. En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar ?
 2. İmplantasyon kanama veya kramp: Hafif kanama veya lekelenme oluşabilir yerde sonra 6 ila 12 gün arasında rahim astar döllenmiş yumurta ataşeler, döllenme . Aynı zamanda hafif kramplar da ortaya çıkabilir. Genellikle normal bir adet döneminden çok daha hafif olmasına rağmen, implantasyon kanaması bazen adet dönemiyle karıştırılabilir.
 3. Vajinal akıntı : Bazı kadınlar hamileliğin erken döneminde vajinadan kalın, süt gibi akıntı fark edebilir. Bu, gebeliğin ilk haftalarında vajina duvarları kalınlaştıkça ortaya çıkar. Bu akıntı hamilelik boyunca ortaya çıkabilir. Akıntıyla ilişkili hoş olmayan bir koku varsa veya yanma ve kaşıntı ile ilişkiliyse, bu bir maya veya bakteri enfeksiyonunun bir işaretidir. Böyle bir durumda sağlık bakım uzmanınıza başvurmalısınız. En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar ?
 4. Göğüs değişiklikleri: Çoğu kadın, hamileliğin ilk haftalarından itibaren göğüslerde değişiklikler yaşar. Bu değişiklikler ağrı, hassasiyet, ağırlık, dolgunluk veya karıncalanma hissi olarak hissedilebilir. Rahatsızlık tipik olarak birkaç hafta sonra azalır.
 5. Koyulaşması areola : yaklaşık areola, veya alan meme , koyulaşacaktır olabilir.
 6. Yorgunluk : Bu belirti çok spesifik olmasa ve çok sayıda faktörle ilişkili olsa da, hamile kadınlar genelliklehamileliğin ilk haftalarından itibaren yorgunluk duygularını tanımlarlar. En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar
 7. Sabah bulantısı, mide bulantısı ve kusma : Bu aslında yanlış bir isimdir çünkü hamileliğin mide bulantısı günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar hiçbir zaman sabah bulantısı yaşamazken, bazılarında şiddetli mide bulantısı görülür. En tipik başlangıcı, gebeliğin 2. ve 8. haftaları arasındadır. Çoğu kadın 13. veya 14. hafta civarında semptomlardan kurtulur, ancak diğerlerinde hamilelik boyunca devam eden mide bulantısı ( hiperemezis gravidarum ) olabilir.
 8. Belirli kokulara karşı hassasiyet: Bazı kokular gebeliğin erken döneminde mide bulantısına ve hatta kusmaya neden olabilir .
 9. Artmış idrara çıkma: 6. haftadan 8. haftaya kadar başlayarak, bazı kadınlar hormonal değişiklikler nedeniyle daha sık idrara çıkacaklar . İdrar yaparken yanma gibi başka belirtiler ortaya çıkarsa, bir idrar yolu enfeksiyonu geçirmediğinizden emin olmak için sağlık uzmanınıza görünmelisiniz .
 10. Baş dönmesi veya bayılma : Hamileliğin erken dönemindeglikoz seviyelerini veya kan basıncını etkileyen hormonal değişikliklerle ilgili olabilir, baş dönmesi , baş dönmesi ve bayılma hissi oluşabilir.
 11. Kabızlık : Hormon seviyeleri ayrıca bazı kadınların hamileliğin erken döneminde kabızlığa neden olabilir .
 12. Baş ağrıları : Baş ağrıları da değişen hormon seviyelerine bağlı olabilir ve hamilelik boyunca ortaya çıkabilir.
 13. Yiyecek isteksizliği veya istek: Aşerme hamileliğin erken döneminde başlayabilir ve hamilelik boyunca devam edebilir. Aynı şekilde, yiyecek isteksizlikleri (belirli bir yiyeceğe karşı mide bulantısı veya hoşnutsuzluk hissi) da meydana gelebilir.
 14. Sırt ağrısı : Genellikle geç gebeliğin bir belirtisi olarak kabul edilen bel ağrısı , aslında gebeliğin erken aşamalarında başlayabilir. Kadınlarhamilelik boyunca birdereceye kadar sırt ağrısı yaşayabilir. En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar ?
 15. Duygudurum değişiklikleri: Duygudurum dalgalanmaları , değişen hormon seviyeleri nedeniyle hamileliğin ilk üç ayında nispeten yaygındır. Stres veya diğer faktörlerle de ilgili olabilirler. Erken Gebelik Belirtileri
 16. Nefes darlığı: Vücudun artan oksijen ihtiyacı (büyüyen bir fetüsü desteklemek için) bazı kadınlarda nefes darlığı hissetmesine neden olabilir, ancak bu belirti gebeliğin sonraki aşamalarında daha yaygındır. En erken gebelik belirtileri ne zaman başlar ?

Gebelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Başlar

Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar ? Tüm sorulara hemen yanıt vermekten mutluluk duyuyoruz.

Daha o hamilelik testini geçmeden ve karnınız da bir bebeğiniz olduğundan emin olmadan önce, bazı erken hamilelik belirtileri şeklinde bir uyarı alabilirsiniz. Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar, Erken Gebelik Belirtileri nedir

Ancak bu erken gebelik belirtilerinin çoğu, adet görmeden hemen önce sahip olduğunuz belirtilere benzer olacağından, farkı söylemek zor olabilir.

Hamilelik sırasında vücudunuz pompaladığı kan miktarını artırır. Bu, böbreğin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur ve bu da mesanenizde daha fazla sıvı olmasını sağlar. Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar ?

Hormonlar ayrıca mesane sağlığında da büyük rol oynar. Kendinizi tuvalete daha sık koşarken veya yanlışlıkla sızarken bulabilirsiniz.

Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar / Birçok insan “hamilelik ışıltısına” sahip olduğunuzu söylemeye başlayabilir. Artan kan hacmi ve daha yüksek hormon seviyelerinin kombinasyonu, damarlarınızdan daha fazla kanı iter. Bu, vücudun yağ bezlerinin fazla mesai yapmasına neden olur.

Vücudunuzun yağ bezlerinin bu artan aktivitesi, cildinize kızarmış, parlak bir görünüm kazandırır. Öte yandan akne de gelişebilir .

Hamilelikte Kaçırılan Dönem

Hamilelikte Kaçırılan Dönem – Bariz olanı belirtiyor olabilir, ancak  bir adet dönemini kaçırdıysanız (özellikle dönemleriniz genellikle saat gibi ilerliyorsa), muhtemelen hamilelikten şüpheleniyorsunuz ve bunun iyi bir nedeni var. Kaçırılan bir dönem, tüm anne adaylarının yaşadığı bir erken gebelik belirtisidir! Hamilelikte Kaçırılan Dönem, Erken Gebelik Belirtileri

Bazı kadınlar, hamile kaldıktan sonra alışılmadık derecede kısa veya hafif bir dönem geçirirler. Aslında genellikle  implantasyon kanamasıdır (daha fazlası aşağıdadır), ancak son adet döneminizle karıştırılabilir. Yani en azından ilk başta adetinizi kaçırdığınızı fark etmeyebilirsiniz.

Hamilelikte Yorgunluk

Hamilelikte Yorgunluk! Her gün biraz daha ağır olan bir sırt çantası taşırken eğitim almadan bir dağa tırmandığınızı hayal edin. Kısaca hamilelik budur!

Başka bir deyişle, zor bir iştir, bu yüzden  yorgunluk,  hemen hemen her anne adayı deneyiminde erken bir gebelik belirtisidir.

Hamilelikte Yorgunluk – Hamile kaldığınızda, bebeğiniz için yaşam destek sistemi olan plasenta oluşturmak için büyük miktarda enerji harcanır  . Tüm bunlar sizi her zamanki kalkıp gitmenizden kurtarabilir ve gebe kaldıktan kısa bir süre sonra hamilelik yorgunluğuna neden olabilir. Hamilelikte Yorgunluk

Erken Gebelik Belirtileri, En Erken Gebelik Belirtileri, En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar, en erken gebelik belirtileri ne zaman başlar, gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar gibi sorulara yanıt verdik. İyi okumalar.