Bebeklerin Bıngıldakları

Bebeklerin Bıngıldakları
Bebeklerin Bıngıldakları

Bebeklerin Bıngıldakları – Parmaklarınızı yavaşça yeni doğmuş bebeğinizin başının üzerinde gezdirirseniz, kemik yerine birkaç yumuşak nokta hissedebilirsiniz. Bebeğinizin kafatası kemiklerinin birbirine kaynaşmadığı bu yumuşak noktalara fontanel adı verilir. Normal gelişimin bir parçasıdırlar. Bununla birlikte, fontaneldeki değişiklikler bazen bir sağlık sorununa işaret edebilir.

Bebeklerin Bıngıldakları

Bebeklerin Bıngıldakları aslında bebeğinizin kafatasının kemikleri arasındaki boşluklar olan fontanel adı verilen iki noktadan oluşmaktadır. İlki o tatlı küçük bebeğinizin başının üstünde, diğeri arkaya doğru daha küçük olmakta. Bebeklerin Bıngıldakları bebeğinizin yumuşak noktaları sizi endişelendirmek için oraya konulmuş gibi görünse de, aslında önemli bir rol oynarlar.

Bebeklerin Bıngıldakları yani fontaneller doğumdan önce bebeğin kafasına dar doğum kanalını sıkıştırmak için ihtiyaç duyduğu esnekliği verir – bu nedenle yeni doğmuş bir bebek doğumdan sonra bir süre sivri uçlu görünebilir. Doğumdan sonra, bebeğinizin büyüyen beynini barındıracak kadar uzun süre açık kalırlar.

Bebeklerin Bıngıldakları
Bebeklerin Bıngıldakları

Bebeklerin Bıngıldakları Ne Zaman Kapanır

Bebeğin bıngıldakları ne zaman kapanır ? Bebeklerin doğum aşamasında annenin ciddi hasar görmemesi ve kafa yapısının kolaylıkla kanaldan geçebilmesi için kafatası kemikleri tam olarak sertleşmemiştir. Kemiklerin aralarında bulunan boşluklar sayesinde doğum esnasında üst üste geçerek doğumu kolaylaştırırlar. Bebeğin bıngıldakları ne zaman kapanır

Bu boşluklar doğumdan sonra zamanla sertleşir ve o süre zarfında bıngıldak denilen yumuşak doku annelerin endişe ettiği darbelere karşı korunaksız olarak düşünürler.

Fakat öyle bir durum söz konusu değildir çok büyük darbeler almadığı taktirde endişe edilecek bir durum yoktur. Bebeğin bıngıldakları ne zaman kapanır ? Zamanla yumuşak doku sertleşir ve kemik yapısında bulunan boşluklar bir süre sonra yok olmaktadır.

Bıngıldak Nedir

Bıngıldak, yenidoğan bebeklerin birleştiği noktalar arasında bulunan bağ ve dokulardan oluşan bölgedir. Bebeğin kafatasında bulunan yumuşak doku, zamanla sertleşerek kemik yapısına dönmekte bağların arasında bulunan boşlukların yok olmasıdır.

Bıngıldak Nedir

Bıngıldak Nedir ? Bebeğin kafa yapısında 6 tane bıngıldak bulunur fakat bunlardan sadece iki tanesi elle hissedilir. İlki herkesin bildiği, fark ettiği alnın hemen yukarısında bulunan ön bıngıldak, 3-4 cm çapında olmaktadır. İkincisi ise kafatasının arka kısmında bulunan ve üçgen bir yapıya benzeyen arka bıngıldaktır. Ön bıngıldağa göre daha çabuk kapanmaktadır. Bıngıldak Nedir sorusuna yanıt vermiş olduk.

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır

Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ? Bebeklerin bıngıldakları ananelerin endişelendikleri darbelere karşı korumasız olduğunu düşünmektedirler. Bıngıldak Ne Zaman Kapanır Fakat bıngıldak yumuşak bir doku gibi görünsede yapısı gereği düşünüldüğü gibi kolay hasar alınacak bir yapısı yoktur.

Ön fontanel ne zaman kapanır gibi sorular sormanız çok normal. Aslıonda Çok ağır darbeler almadığı sürece endişe edilecek bir sorun bulunmamaktadır. Bebeklerin ağladığı vakitlerde ön bıngıldak da şişme, elle dokunulduğunda zaman kalp atışı hissi veren ve üçgen yapıya benzeyen ön bıngıldak alnın yukarı kısmında kolay fark edilir bir bölgededir. Ön fontanel ne zaman kapanır

Ön bıngıldak genellikle 9-18 ay aralığında kapanmaktadır. 6 ay öncesi kapanması ya da 20 ay sorması kapanmamış olması durumunda pek normal bir durum olduğu söylenemez. Böyle durumlarda doktora kontrolüne ve detaylı muayene yapılmalıdır. Bıngıldak Ne Zaman Kapanır ?

İyi gözlemlemeli gerekli anormal durumlarda erken harekete geçilmelidir. Arka bıngıldak ise ön bıngıldağa göre daha erken kapanmaktadır. Bıngıldak ne zaman kapanır sorusuna açıklık getirelim. Genellikle 3 ay gibi bir sürede kapanması gereken ön bıngıldak erken veya geç kapanması durumunda önemli sorunların olduğunu bilmelisiniz.

Bıngıldak Çökmesi

Bıngıldak çökmesi ile ilgili olarak, Fontanele dokunduğunuzda, hafifçe içe doğru bir eğri ile sertleşmelidir. Genellikle aileler, fontanelin yani Bıngıldak çökmesinin sebebinin yenidoğan bebeğinin susuz kalmasının bir işareti (vücutlarında yeterince sıvı olmaması) olduğunu sanmaktadır.

Bununla birlikte, bebeğiniz ciddi şekilde susuz kaldığında batmış bir fontanelle meydana gelebilirken , daha az ıslak bebek bezi ve daha az uyanık ve daha az duyarlı olmak gibi bir fontanelle batmadan önce meydana gelen başka birçok dehidrasyon belirtisi vardır . Bıngıldak çökmesi Dehidrasyon genellikle bebek iyi beslenmediğinde veya kusma veya ishal yoluyla sıvı kaybettiğinde meydana gelir . Bebeğiniz bu semptomlardan herhangi birine sahipse hemen doktorunuza görünün.

Bebeklerin Bıngıldakları, Bebeklerin Bıngıldakları Ne Zaman Kapanır, Bıngıldak Nedir, Bıngıldak Ne Zaman Kapanır, Bıngıldak Çökmesi gibi bir çok soruya açıklık getirdiğimizi düşünüyorum. Makalemizi iyi okuyun, korkulacak veya endişe edilecek bir konu yok. Doktorlarınıza danışmayı asla ihmal etmeyin. Hamilelik Dönemleri web sayfasında tüm içerikleri bulabilirsiniz.