Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir

Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir
Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir

Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir gibi sorularla çok karşılaşıyoruz. Bu gibi sorulara bu makalemizde cevap vermekteyiz.

Anne karnında çocuğun yaşamına devam edebilmesini sağlayan iki organ bulunmaktadır. Plasenta ve göbek kordonu ile bebek hayatına devam eder. Bunlardan birisi nefes almasını sağlarken diğeri beslenmesini sağlar. Doktorların tabiriyle bu organlar ek organ olarak nitelendirilir.

Plesante bebeğin anne karnında oksijen almasını sağlamaktadır. Göbek kordonu ise aynı şekilde bebeğin anne karnında beslenmesini sağlamaktadır. Böylece bebek hayatına devam edebilir.

Anne Karnındaki Bebek Ne Zaman Annenin Yediklerinden Beslenir

Anne karnında bebek nasıl beslenir sorusu herkesin aklına gelen sorular arasındadır. Ne zaman bebek için anne neler yapmalıdır? Bunun cevabını tam olarak anlayabilmek adına bebeğin annenin beslenmesiyle olan irtibatı merak edilir.

Anne Karnında Bebek Acıkınca Ne Yapar?

Bebeğin anne karnında acıkması durumunda neler olur. Yani tam olarak soruyu netleştirmek gerekirse anne karnında bebek acıkınca ne yapar?

Bebeğin acıkması ile birlikte anne de acıkır. Bu bayanlarda açlık nöbeti şeklinde kendisini gösterir. Bebeğin büyümesi ve gelişmesiyle birlikte açlık nöbetleri de sıklaşır. Bebeğin ihtiyacından fazla tüketimin olması neticesinde anne de fazla kilo problemi ortaya çıkar. Bu sebeple hamilelik döneminde açlık nöbetlerinde mutlaka bir şeyler tüketilmeli fakat dozu iyi ayarlanmalıdır.

Annede bulunan açlık krizi sadece bebekten kaynaklı olmayabilir. Bebek anne karnında acıkması dışında ayrıca susaması da mümkündür. Bebeklik döneminde çok fazla su tüketimi olmaktadır. Fazla su tüketilmesi sebebiyle de anne de sık olarak açlık ortaya çıkmaktadır.

Anne Karnında Bebeğin Acıkması

Bebek ile ilgili birçok şey yüzyıllardan bu yana merak edilir. Bunlar arasında en fazla merak edilen konulardan birisi anne karnında bebeğin acıkması hususudur. Son derece dikkat çeken ve merak edilen bir konudur.

Bebek acıkması ile birlikte annelerin tüketmekte olduğu besinlerden tüketmektedir. Peki, bu yenilen besinlerin tadını alabilir mi?

Bebek bu dönem içerisinde tat alma duyusu gelişmiş bulunmaktadır. Bebeklerin tat alması ile ilgili bilinen ayrıntılar şu şekilde ifade edilebilir;

 • Bebek amniyon sıvı içerisinde bulunmaktadır. Bu sıvı içerisinde bebeğin alabileceği birçok tat bulunmaktadır.
 • Bebek tatlar arasındaki değişikliği fark etmektedir. Ayrıca buna önlemde alabilir.
 • Tatlı yendiğinde bebeğin yutkunması artar.
 • Ekşi veya acı yendiğinde bebeğin yutkunması azalır.
 • Farklı tatlar bebek tarafından ayrılabilir.
 • 13-15 hafta arasında bebeğin tat alması artık yetişkinlerinki ile aynıdır.
 • Bebekler amniyon sıvı yutarak beslenir. Belirli bir süre sonra günde 1 LT sıvı tüketimi olmaktadır.

Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir

Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir
Anne karnındaki bebek ne zaman annenin yediklerinden beslenir

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Yemek Yiyor

En çok sorulan sorulardan birisi olan anne karnındaki bebek nasıl yemek yiyor sorusu ile birlikte damak tadımızın bu dönem içerisinde şekillenip şekillenmediği de merak edilmektedir. Bu dönem içerisinde annelerin tüketmekte olduğu veya uzak durduğu besinler bebeğin damak tadını şekillendirir mi?

 • Bebek 8 haftalıkken dilinde tat alma dokuları oluşmaya başlar
 • 12 haftalık bebek tatları tam olarak ayrıt etmeye başlamaktadır.
 • 6 aylık bir bebek artık tam olarak tatları ayırt eder ve doğduktan sonra da burada beğendiği tatlara doğru bir yönelimi olmaktadır.
 • Doğumdan sonra da bebeğin tat mekanizması gelişmeye devam etmektedir. Tuzluyu hissetmek bebeğin biraz daha zamanını alabilir. Bu durum 2 ay kadar sürebilir.

Annenin bu dönem içerisinde tüketmiş olduğu besinlerin bebeklerin damak tadının oluşmasında tesiri bulunmaktadır. Bu durum yetişkinlerin damak tadının oluşmasında da anne karnında yediklerimizin öneminin büyük olduğunu göstermektedir. Sonradan da damak tadı şekillenmeye devam eder. Yılarca tüketmek istemediğimiz bir besini belirli bir zaman sonra sevmemiz mümkündür. Anne karnında damak tadımız oluşur fakat bununla sabit kalmaz.

Bir çocuğun yemek tercihleri ​​anne karnında nasıl başlar?

Testler, bir kadının hamileliği sırasında yediklerinin amniyotik sıvısında kolayca tespit edilebildiğini ve fetüsün tanıdık tatlar için bir tat geliştirdiğini göstermiştir.

Sebze sevgisi

Bir deneyde, hamileliğin son üç aylık döneminde üç hafta boyunca haftada dört gün 300 ml havuç suyu içen bir grup anne, emzirmenin ilk iki ayında aynı şeyi yapan ikinci bir grup ve havuç suyu veren bir kontrol grubunu içeriyordu. tamamen geniş yatak. Rahimde ve anne sütünde yüksek konsantrasyonda havuç tadan bebekler, sütten kesilme sırasında mutlu bir şekilde daha fazla havuç yemeye devam ettiler. Belfast’taki Queen’s Üniversitesi Fetal Araştırma Merkezi direktörü Peter Hepper’e göre: “Rahimde sarımsağa maruz kalan fetüslerin daha sonraki yaşamlarında sarımsağı tercih etme olasılıkları daha yüksektir, gerçekten de araştırmalar en azından sekiz yaşına kadar çıkmaktadır.