6.5 Aylık Bebek

6.5 Aylık Bebek
6.5 Aylık Bebek

6.5 aylık bebek ve özellikleri açısından en fazla dikkat çeken hususlar içerisinde ilk olarak bu zaman diliminde artık bebeğin başını tutabiliyor olmasıdır. Böylelikle önceden yardım alarak dik durabilen bebek bu zamanlarda kendi başına dik bir şekilde durabilir. Dik durabilmesinin en büyük avantajı mama sandalyesinde kendi başına oturabilmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle artık mama yerken bebeğe ek bir destek verilmesine gerek kalmaz.

6.5 Aylık Bebek fiziksel gelişimi her bebek için aynı olmayabilir. Bazı bebekler bir takım özellikleri daha erken gösterebilmekteyken bazıları bir süre daha ailelerini bekletmektedir. Normal şartlar altında bu zaman diliminde bulunan bir bebeğin kendi etrafında dönmesi gerekmektedir. Sürecin bazı bebeklerde bir süre daha geç gözlemlendiği olmuştur. Kendi başına dönebilen bebek artık uzanmaya çalıştığı nesnelere sürünerek ulaşabilmektedir.

6.5 aylık olmuş bir bebek için beklenen özellikler bakımından biberonu iki eliyle tutması da sayılabilir. Bu zaman diliminde bebeğin eline vereceğiniz biberonu kendisi tutabilmektedir.

6.5 Aylık Bebek ve Özellikleri

Bebek gelişimi oldukça hızlı olmasından her ayın önemi büyüktür. Her ay bebek farklı gelişimler sergiler ve aileler bebeklerin beslenme ve takviyelerini hazırlayarak bu süreci doğru yönetmiş olurlar. 6.5 aylık bebek sahibi olan ailelerin de birçok merak ettiği husus bulunmaktadır. Bu zaman aralığında bebeklerinin hangi aşamada oldu, nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi önemli bilgileri en doğru bir şekilde öğrenmek istemektedirler.

6.5 Aylık Bebek Kaç Kg Olmalı

Bebeklerin gelişimlerinin normal olup olmadığını anlamamızın en kolay yollarından birisi de kilolarıdır. Her aya karşılık gelmekte olan bir kilo bulunmaktadır. Bebeklerin bu aralıkta bulunmaları her şeyin yolunda olduğunu gösterir. Peki, 6,5 aylık bebek kaç kg olmalı, cinsiyet ile kilo arasında bir bağ bulunur mu?

6.5 aylık erkek bebek kaç kg olmalı sorusuna yanıt vermek gerekirse 7,5 kg bu aralıktaki bebekler için ideal olan kilo olarak uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Bu kilonun çok altında veya çok üzerinde olması durumunda uzman yardımına ihtiyaç bulunmaktadır.

6.5 aylık kız bebek kaç kg olmalı sorusuna gelecek olursak bu ay içerisinde bulunan bir kız çocuğunun 7 kg olması normal karşılanmaktadır. Tıpkı erkek bebeklerde olduğu gibi bu kilonun çok altında veya üzerinde olması durumunda uzman yardımına ihtiyaç duyulmaktadır.

6.5 Aylık Bebek Boyu

6.5 aylık bebek boyu da kilo kadar önemli olmasa da dikkat  çeken bir veridir. 6,5 aylık olmuş bir bebeğin boyunun ortalama ne kadar olması gerektiği de çok fazla sorulan sorular arasında bulunmaktadır.

6.5 aylık erkek bebek boyu 67 cm olması normal olduğunu gösterir

6.5 aylık kız bebek boyu 64 cm olması normal olduğunu gösterir.

Boy ve kilo tam olarak bu noktada olması gerekmez. Kabul edilebilir sınır içerisinde belirtilen rakamlara yakın değerler olması da bu değerlerin normal olması anlamına gelir.

6.5 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeklerin her ay farklı bir gelişiminin ön plana çıkması sebebiyle beslenmeleri de buna göre ayarlanmalıdır. 6.5 aylık bebek beslenmesi noktasında bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu zaman diliminde bebeklerin ek gıdaya başlamaları gerekmektedir. Ek gıda ile birlikte aynı zamanda anne sütüne de mutlak suretle devam edilmesi tavsiye edilmektedir. Çocukların ek gıdaya başlaması sürecinden önce bu duruma hazırlıklı olup olmadıkları test edilir. Ailelerin bu süreç içerisinde yapmaları gereken bebeklerin;

 • Dik durabilmesi
 • Dil itme hususunun azalması
 • Çiğneme refleksinin gelişmesi
 • Yutma refleksinin gelişmesi

Hususlarının bebeklerde bulunup bulunmadığını mutlaka test etmek gerekir. Belirtilen bu 4 hususun bulunması durumunda 6.5 aylık bebeklere ek gıda takviyesine başlamak gerekecektir.

Bebekler doğal bazı hareketleriyle d ek gıda noktasında hazır olduklarını göstermektedir. Bu zaman diliminde bebekler anne ve babalarını elinde bulunan farklı yiyeceklere ilgi göstermektedir. Bebeğin bu süreçte anne sütü dışında ki bazı yiyeceklere ilgi duyması bebeğin hazır gıdaya hazır olduğu anlamına gelmektedir.

Bebeklere 12 aya kadar verilen ek gıdalara daha fazla bir özen göstermek gerekir. Bunun sebebi bebeğin bu süreç içerisinde alerji durumunun olmasıdır. Bebek bu zaman diliminde çok fazla alerjik reaksiyon göstermektedir. Bu sebeple verilen gıdaların bebeğe nasıl bir etkisinin olduğunu takip etmek önemli bir husustur.

6.5 Aylık Bebek
6.5 Aylık Bebek

6.5 Aylık Bebek Oyuncakları

Bebeklerin gelişiminde en büyük rol oynayan etkenler arasında oyuncaklar da bulunmaktadır. Yaşına uygun oyuncaklarla oynaması bebeğin gelişimini oldukça olumlu yönde etkilemektedir. 6,5 aylık bebek oyuncakları gelişimine oldukça destek olan materyaller arasında bulunmaktadır.

Bu zaman diliminde bebeklerin birçok nesneyi ağzıyla tanımakta olmasından dolayı küçük parçalı oyuncakların bebeklere verilmemesi gerekir. Böyle bir süreç içerisinde küçük parçalı oyuncağı tanımak isteyen bebeğin parçaları yutarak kendisine zarar vermesi mümkündür. 6,5 aylık bebeklerin oyuncak açısından en fazla dikkatini çenen ve gelişimlerini olumlu yönde etkileyen oyuncaklar müzikli ve hareket etmekte olan oyuncaklardır.

6.5 Aylık Bebek Gelişimi

6,5 aylık olmuş olan bebeğin birçok açıdan gelişimi değerlendirilmektedir. 6,5 aylık bebek gelişimi aşağıdaki hususlar çerçevesinde değerlendirilmektedir;

 • Sosyal-Duygusal Gelişim
 • Dil Gelişimi
 • Bilişsel Gelişim
 • Fiziksel Gelişim

Belirtilen kategorilerde bebeklerin durumları gözlemlenmektedir. Bebekler bu süreç içerisinde bir takım gelişimleri gösterirler. Bu gelişimlerden başlıcaları;

Sosyal-Duygusal Gelişim

 • Bebekler tanıdığı kişileri ayırt edebilir
 • Oyun önemlidir
 • Gülümserler
 • Duygu takibi bulunur
 • Göz kontağı bulunur

Dil Gelişimi

 • Seslere tepki verir
 • Bir takım sesler çıkarır
 • Adını bilir
 • Konuşma sırasını bekler

Fiziksel Gelişim

 • Etrafını kontrol eder
 • Başını tutabilir
 • Desteksiz oturur
 • Nesneleri tutabilir
 • Biberonu kendisi tutarak mamasını yiyebilir

Bilişsel Gelişim

 • Etrafına bakar
 • Etrafında bulunan eşyaları ağzı ile kontrol eder
 • Bir takım rutinleri öğrenir ve bunların yaklaştığında heyecanlanır
 • Etrafı artık dikkat çekicidir
 • Çevresindeki nesnelere uzanabilir.

Bebeklerin gelişimlerini tamamı her bebek için aynı olmaya bilir. Bazı bebeklerin fizikse gelişimleri ön plana çıkmaktayken bazılarının bilişsel gelişimi ön plana çıkmaktadır. Çok fazla dönem aşılmadıysa bu durum problem olarak değerlendirilmez. Anne ve babaların bir çoğu bu dönemlerde ufak bir aksama olmasıyla birlikte bir sorun olduğunu düşünerek uzmana başvurur. Bu durum gayet olağan bir durumdur. Belirtilen özellikler ortalama olarak bir bebekte görülmesi gereken özellikler olarak belirtilmiştir. 6.5 aylık bebek olmasıyla birlikte hemen ortaya çıkabilecek özellikler değildir. Aynı zamanda 3 aylık bebek bakımı makalemize de göz atabilirsiniz. Tabi şöyle sorularla da karşılaşabiliyoruz örneğin: Hamile Olmadan Memeden Süt Gelmesi gibi aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz.