3 Aylık Bebek Gelişimi

3 aylık bebek gelişimi
3 aylık bebek gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi konusunda dikkat etmeniz gereken 3 dönüm noktası bulunmaktadır. Herşey bu üç alan içerisinde dönecektir. Fiziksel, Bilişsen ve Duygusal. Bebeğinizin üç aylık gelişimi hususunda bu 3 noktaya dikkat etmelisiniz. Bu arada eğer isterseniz 3 aylık bebek bakımı isimli makalemize de göz gezdirebilirsiniz.

3 Aylık Bebeklerde Gelişim

 1. Seslere Tepki: Bebeğiniz başını gelen seslere doğru çevirecektir ve bu da üç aylık bebeğinizin ses duyularının gelişmekte olduğunu gösteren bir tepkidir.
 2. Sesli İletişimlerde Artış: Bu aşamalarda ise 3 aylık bebekler çok fazla ses çıkartabilir ve aynı zaman da da duyduğu seslere tepki verebilir, konuşmaya çalışabilir. Konuşmayı beceremese dahi buna çaba göstereceği için bu üç aylık yenidoğan bebeğiniz için dönüm noktası olacaktır.
 3. Fiziksel Becerilerde Gelişme: Artık bebeğiniz başını 45 derecelik açıya kadar kaldırabilecek ve bunu yaparken boyun kaslarında ki artan güç karnındayken başını kaldırmasına izin verecektir. Üçüncü ayda bebek gelişimi için bu makalede ki tüm adımları dikkatle takip etmelisiniz.

Davranış

Bebeğiniz yeni yeni ses çıkartmaya başlayacağı ve gelen seslere tepki vereceği için bulunduğu yerde biraz fazla ses çıkartıp rahatsızlık verebilir. Aynı zamanda yenidoğan 3 aylık bebeğiniz kendi sesinden de korkacağı için bebeğinize çıkarttığı bu seslerden korkmamasını sağlamalısınız. Yani bebeğinize olumlu yaklaşın, olumlu bir geri bildirim oluşturun.

12 Haftalık Bebek Gelişimi

12 Haftalık Bebek Gelişimi ile ilgili olarak çocuğunuz, beslenmek için uyanmadan 4 saate kadar daha uzun süre uyuyor olacaktır. 12 haftalık bebek gündüz ve gece arasındaki farkı anlamaya başlar ve beslenmek için bir veya iki kez uyanırken gece daha fazla uyur. Uyku düzeni yavaş ama emin adımlarla değiştiğini sizlerde görüceksiniz. Gözleri gayet iyi bir şekilde koordine edilecek ve bakışlarını oyuncaklara ve annenin yüzüne dikecek ve derinlik algısı da daha iyi olacak. Kendi elleriyle izlemekten zevk alacak. Bebeğiniz gözlerini kısıyor gibi görünüyorsa, daha sonra görme sorunları ortaya çıkabileceği için doktorunuzun tavsiyesini alın.

3 Aylık Bebek Aktiviteleri

Bebeğiniz büyük bir hızla büyürken onunla hangi aktiviteleri birlikte yapacağınızı öğrenebilmek ve deli dolu harika dakikalar geçirebilmek için aşağıda ki fikirleri gözden geçirebilirsiniz.

 1. Oyuncaklar sağlayın: Elinize birkaç oyuncak alın ve bebeğinizin başının üzerinde sallayın, bu dikkatini çekecektir. 3 aylık bebeğinizin eline birbirinden farklı oyuncaklar verin, böylece nesneleri nasıl tutacağını öğrenebilir ve kendini geliştirebilir. Çeşitliliğin tadını çıkarabileceği renkli oyuncaklar sağlayın.
 2. Baş desteği alıştırması yapın: Sırt ve boyun bölgesine yeterince destek sağlarken, bebeğinizi size dönük olacak şekilde kucağınıza koyun. Sesler çıkararak, kıkırdayarak ve ona seslenerek dikkatini çekin, böylece size saygı duysun. Ona ne kadar otoriter olduğunuzu algılatmaya yavaş yavaş başlayın.
3 aylık bebek gelişimi
3 aylık bebek gelişimi

3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı

3 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı gibi sorularınızı duyar gibiyim. Sizleri çok bekletmeden hemen cevap vermek istiyorum. Üç aylık bebek kaç kilo olmalı gibi soruların cevabı ise çok değişkendir. Bebeğinizin cinsiyetine göre bu tamamen değişir.
3 aylık kız bebekleri genelde 5400 gr olurken bu durum erkek bebekler de ise 5900 gr olarak değişkenlik gösterebilir. 3 aylık erkek bebeklerin boyu genel de 60 cm olurken kız bebeklerin boyu 58 cm olabilir. Bunlar tamamen değişkendir ve netlik kazanmaz.
3 aylık bebekler kaç kilo olmalı sorusuna cevap vermiş bulunduk. Bebeğinizin durumu ile ilgili net bilgi sahibi olabilmeniz için en yakın doktordan daha net destek ve bilgi alabilirsiniz.

3 Aylık Bebek Boy Kilo

3 Aylık Bebek Boy Kilo orantılarından bahsedelim siz değerli ebeveynlerimize. 3 aylık bebek doğduğu andan itibaren gelişim süreci başladığından dolayı düzenli bir şekilde kilo alması çok önem arz etmektedir. Devamında ise boy ve kilo ölçümü uzman doktorlarımız tarafından tüm kontrol ele alınır. Bu şekilde yapıldığında 3 aylık yenidoğan yavrunun gelişim süreci çok daha sağlıklı bir şekilde olucaktır.

 • 3 aylık kız bebek boy alt sınırı ise ortalama 54 cm
 • 3 aylık kız bebek boy üst sınırı ise ortalama 65 cm
 • 3 aylık erkek bebek boy alt sınırı ise net olmamakla birlikte ortalama 55 cm
 • 3 aylık erkek bebek boy üst sınırı ise ortalama 65 cm
 • 3 aylık bebeğin baş çevresi ise ortalama 38.1 cm’dir.

Bebekler Ayda En Fazla Kaç Kilo Almalıdır?

Bebekler ayda en fazla kaç kilo almalıdır gibi soruları duyar gibiyim. Bu tüm bebeklerde değişkenlik gösterebilir. Sabit bir değer yoktur. Fakat her ebeveyn yenidoğan bebeklerinin ayda kaç kilo alması gerektiğini merak eder. Sıklıkla yenidoğan bebekler 5 aylık olduğu zaman mevcut kilolarının 2 katına çıktığı görülmektedir. 1 yaşına bastıklarında ise mevcut kilolarının yaklaşık olarak 3 katına kadar çıktığı görülmektedir. Tabi ki bunlar net değerler değildir ortalama ve tahmini rakamlardır ve bebeklerin ay bazında alması gereken en fazla kilo oranları diğer aylara göre değişkenlik gösterebilir. Hadi bunları aşağıda listeleyelim.

 • 0-3 Aylık Bebekler en fazla 200 gram kilo almalıdır.
 • 3-6 Aylık Bebekler en fazla 147 gram kilo almalıdır.
 • 6-12 Aylık Bebekler ise en fazla 91 gram kilo almalıdır.

Tabi ki bu süreç genelde altın gibi değerli doktorlarımız tarafından kontrol altında tutulur ve denetime alınır.

Bebekler Ayda En Az Kaç Kilo Almalıdır?

Bebekler ayda en az kaç kilo olmalıdır sorusunun yanıtına gelelim. Kesin konuşamayız fakat yine de ortalama değerlerden bahsedebiliriz. İhtiyacı olan besin takviyesinin alınmasının ardından yenidoğan bebeğinizin aldığı kiloya göre hesaplayalabiliriz.

 • 0-3 Aylık Bebekler en az 140 gram kilo almalıdır.
 • 3-6 Aylık Olan Bebekler en az 105 gram kilo almalıdır.
 • 6-12 Aylık Bebekler ise en az 70 gram kilo almalıdır.

3 Aylık Bebek Gelişimi

Bu dönemde bebeğinizi sağlıklı ve güvende tutmak için aşağıda belirtilen ipuçlarını izleyin:

 • Emzirmek çok önemlidir : Anne sütü bebeğin beslenmesinin en önemli parçasıdır, bu nedenle üç aylık çocuğunuzu emzirmeye devam ettiğinizden emin olun. Bu aynı zamanda bir beslenme programı oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Anne sütü küçüğünüz için en sağlıklı besin olduğundan, her türlü katı yiyecek , inek sütü veya meyve suyundan kaçının .
 • Uyku önemlidir : Bebeğiniz 4 ila 5 saat uyuyabilir. Kendi başına uyumaya giderse onu sallamayın. Geceleri birkaç kez kalkabilir ve uyuması için beslenmesi gerekebilir. Bununla birlikte, tüm bebeklerin farklı uyku düzenleri vardır ve bir bebeğin rutini, kolik gibi nedenlerle diğerinden tamamen farklı olabilir.
 • İyi iletişim kurun: Üç ayda bebeğinizin seslere ve jestlere karşı tepkisi yüksektir ve bu da daha etkileyici olacaktır. Bebeğinizi güldürmek için jestler kullanın, gülümseyin ve onunla konuşun.
 • Güvenlik önlemlerini kullanın: Bebeğinizin hareketleri ve aktiviteleri arttığından, artık bebeğinizin güvenliği konusunda daha dikkatli olmalısınız.
 • Gelişim değişikliklerini teşvik edin: Salya akması, çiğneme ve emme gibi birçok önemli gelişim değişikliği üçüncü ayda gerçekleşecektir. Bebekler bir şeyleri çiğnemekten hoşlandıkları için diş kaşıyıcıları burada iyi bir etki için kullanın ve bu onlar için bir eğlence olabilir. Ona çevresini tattırmak için parkta dışarıda biraz zaman geçirin.

Besleme

Üçüncü aya kadar, siz ve bebeğiniz aranızda oldukça yerleşmiş bir beslenme rutini oluşturmayı başarmış olacaksınız. Bebeğinizin beslenme becerileri dramatik bir şekilde gelişecek ve sizin de yeteneğiniz muazzam bir şekilde gelişecektir. Bir anne olarak, artık bebeğinizin açlık ağlaması ile her tarafına yazılan can sıkıntısı olan ağlamayı ayırt edebileceksiniz. Bebeğinizin uyku süresi artacaktır, bu nedenle emziriyorsanız biraz rahatlama bulacaksınız. Bebeğiniz biberonla besleniyorsa, uyku saatlerinin biraz daha erken artmasını bekleyin. 

Eğer hamile olmadan memeden süt gelmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız ilgili makalemize de göz atabilirsiniz.