3 Aylık Bebek Bakımı

3 aylık bebek bakımı
3 aylık bebek bakımı

3 Aylık Bebek Bakımı ile ilgili tüm ipuçlarını siz değerli ebeveynlere sunuyoruz. Sevgili bebeğiniz artık 3 aylık oldu. Artık eskisi kadar çok ağlamayacak ve size rahat bir nefes aldıracak. Bebeğiniz sonunda size birşey isterken tepki vermeye başlayacak. Artık lafı fazla uzatmadan 3 aylık çocuğunuzla herhangi bir sorunla karşılaştığınızda aklınızda bulunması gereken bir takım bebek bakımı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

3 Aylık Bebeğinize Nasıl Bakmalısınız ?

3 Aylık Bebeğe nasıl bakılır gibi tüm sorulara tam burada cevap veriyoruz. Bunları aklınızda bulundurmanızda büyük bir fayda var.

1. Çocuğunuzun Ne Zaman Acıktığını Veya Uykulu Olduğunu Takip Edin

3 aylık bebek ne zaman acıkır gibi sorular artık aklınızı karıştırmayacak. Genelde bir çok bebek ortalama 12 hafta içerisinde yeme, içme, uyku gibi kavramları kendiliğinden doğal olarak içgüdüsel bir şekilde öğrenebilmektedir. 3 aylık bebeğiniz artık kendi kendine ağladığında acıktığı için mi ağlıyor, altını ıslattığı için mi, kaka yaptığı için mi ya da sadece sizi sinir etmek için huysuzluk yapıp mı ağlıyor. Tüm bunların cevaplarını artık sizde anlayabileceksiniz.

2. Bebeğinizin Her Zaman Güvende Kalmasını Sağlayın

Bebeğiniz artık yavaş yavaş büyüyor. O artık uzuvlarını kontrol etmeyi öğrenecek. Örneğin artık ellerini keşfetmeye başlayacak ve o ellerinin kontrolünün onda olduğunu yavaş yavaş anlayacak. Bu kontrolü keşfettiğinde ise 3 aylık bebeğiniz eline alabileceği herşeyi alıp ağzına koyup yutmaya çalışıcaktır. Bu çok tehlikeli bir durumdur, 3 aylık yenidoğan bebeğinizin beşiğinde, bebeğin olduğu alan da keskin araç gereçler bulundurmayın. Aynı zamanda hijyenik olmayan nesne ve eşyaları da 3 aylık çocuğunuzdan uzak tutun. Zira o nesneleri ağzına atıp mikrop kapabilir, veya 3 aylık bebeğiniz boğulabilir. Lütfen buna dikkat edin aynı zaman da seyahat ettiğiniz zaman bebeğinizin arabasında bu tarz objelerin olmadığından emin olun.

3 Aylık Bebek Bakımı
3 Aylık Bebek Bakımı

3. İletişimin Kesintisiz Devam Etmesi Gerekiyor

3 Aylık Bebeğiniz ile iletişim kurmak birşey, onu sosyal bir birey olarak şekillendirmek ise başka birşeydir. Pek çok araştırma ve ilgili deneylerde, makalelerde 3 aylık yenidoğan bebekleriyle sürekli iletişim halinde olma ve onlarla sohbet etme eğiliminde olan ebeveynlerin bebeklerinin çok daha yüksek IQ’ya sahip oldukları ve yüksek kelime dağarcığına sahip olduklarını göstermektedir. Bebeğinizle etkileşime girdiğiniz her an için onunla konuşmaya çalışın. Küçük bebeğinizin bezini değiştirirken ya da karnını doyururken bunları sizin ona yaptığınızı bildirin, hissettirin. Aynı zaman da 3 aylık bebeğinize renkli ve resimli masal kitapları alın ve hikayeleri minik bebeğinize anlatın.

4. Ağlayan Çocuğu Sakın Bırakmayın

Bazı ebeveynler, gece ya da gündüz bebekleri olduğu yerde ağlarken onlara müdehale etmiyor, bir süre sonra ağlamasının duracağına inanıyor. Bakın bu çok yanlış bir bilgi. Bu 3 aylık bebekler için geçerli değildir. 3 Aylık bebek durduk yere ağlamaz karnı acıkmış olabilir, herhangi bir rahatsızlığı olabilir veya kakasını yapmış olabilir. 3 Aylık bebeğin sizinle konuşmasının tek yolu bu olduğundan bebeklerin ebeveynlerine ihtiyacı vardır. Tabi ki bazen istisnai durumlar olabilir, örneğin bebeğinizin ağlaması belki de sadece onu kucaklamanız içindir ve bu da aslında çok geçerli bir ihtiyaçtır. Bebeğinizi kucağınıza alıp onu güvende hissettirebilirsiniz.

5. 3 Aylık Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkabilir

3 aylık bebekleri dışarıya çıkartmak ya da bir pikniğe, etkinliğe götürmek isteyebilirsiniz. Fakat tüm bunları yaparken bebeğiniz için gerekli tüm eşyaları yanınıza almanız gerekmektedir. 3 aylık yenidoğan bebeğin ne zaman neye ihtiyaç duyacağını tam olarak kestiremezsiniz o yüzden hazırlıksız yakalanmaktansa, tedarikli dışarı çıkıp herşeye hazırlıklı olmak daha iyidir. Eğer 3 aylık bebeğiniz ile geziyorsanız bebeğinizin eşyalarını koyabileceğiniz bir bebek arabası bulundurmanız daha mantıklı olacaktır. Eğer hava çok sıcak ve güneşli ise bebeğinizi koruyabilmek için ona şapka takabilirsiniz.

En temel eşyalardan bahsetmek gerekirse yanınızda bulunması gerekenler: Bebek bezleri, bebek oyuncakları, biberon ve ıslak menedildir. Bunları her zaman 3 aylık yenidoğan bebeğinizin yanında bulundurun.

6. Oyun Zamanı Aynı Zamanda Bakım Zamanı Olabilir

İstatistiklere göre yaklaşık olarak 12 hafta sonra yenidoğan bebekler öncekinden daha sık uyanık kalma eğiliminde bulunuyor. Bebekler kendilerini çok fazla meşgul tutabilir fakat yine de uyarıcı bir takım şeylere ihtiyaç duyabilirler. Aslına bakarsanız hergün 3 aylık bebeğiniz ile vakit geçirip onunla oyun oynamanız çok yararlı ve faydalı olur. Bebek, kendi oyuncakları ile oynayabilir ya da bebeğinize basit hikayeler anlatabilirsiniz. Önerdiğimiz şeylerden bir kaçından bahsetmek gerekirse sizin sevdiğiniz ve bebeğinizin de seveceğini düşündüğünüz müzikleri onunlayken dinleyebilir ve bebeğinize eşlik edebilirsiniz. 3 aylık yenidoğanın sizi dinlemesine izin verin, aslında bu bebeğin sizinle kişisel olarak güven ve sevgi bağı oluşturabilmenize çok yardımcı ve faydalı olacaktır.

7. Bebeğinizle İyi Bir Rutin Herkese Yardımcı Olur

Bebeğinizle rutin uygulayın. Bebeğiniz ve siz beklenmeyen şeylerden hoşlanmazsınız değil mi ? Şunu demek istiyorum, bebeğiniz ile bir yemek saati, oyun saati, uyuma saati gibi şeyleri belirli bir zaman dilimine yayın ve rutin olarak bunları uygulayın. Bunu yaptığınız da bebeğiniz kendini çok güvende hissedicektir ve bebeğinizin gelişimi konusunda büyük bir rol oynayacaktır.

12 haftalık bebekler çok fazla özen ve dikkat gerektirmektedir ve bu 12 haftalık bebeğinizin bakımı söz konusu olduğunda işlerinizi hala olması gerektiği gibi düzene sokamamış olabilirsiniz. Bu tip durumlarda gayet sakin bir şekilde soğukkanlılığınızı koruyun ve endişeye kapılmamaya gayret gösterin. Endişeye kapılmadığınızda önünüze çıkabilecek her türlü sorunun üstesinden gelebileceksiniz. Annelik veya babalık hissinin tadını çıkartın, ve 12 haftalık bebeğinize karşı gayet iyi bir anne ya da baba olabileceğinizi unutmayın.